Της "ειδικης" το μπαλαγιαζ

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς
Post Reply
Blondie
Ιδιότητα: Πελάτισσα
Πόλη: Αθήνα

Της "ειδικης" το μπαλαγιαζ

Post by Blondie »

Καλησπέρα και χρονια πολλα
Περασαν περιπου δεκα χρονια απο τοτε που μια κομμώτρια που δηλωνε colour expert μου εκαψε τερμα τα μαλλιά ευτυχως με ανταύγειες ετσι ωστε μεινανε τα μισα και τα κουρεψα τοτε ενα κοντό καρε.
Παω πριν κανενα μηνα να κανω ένα μπαλαγιαζ σε μια ακομη πιο colour expert ειδικη και καλα στο μπαλαγιαζ. Οι εικονες στη σελιδα της καταπληκτικες, βελουδινα αγγελικα πλασμενα μαλλια. Τα μαλλια μου ηταν μακρυ καρε λιγο πιο κατω απο τους ωμους, περασμένα με ντεκαπαζ για λιγο ξανοιγμα σαν ανταυγειες αλλα σε ζεστο καστανο, πανω απο ενα χρονο και μετα εκανα μονο ρεφλε χωρίς αμμωνια, χρωμογαλακτωμα παντα στο κομμωτηριο. Παίρνει και τα ξυνει ολα με τη χτενα και δωστου ντεκαπαζ και δωστου να περιμενω συνολο κανα διωρο. Μου βγαζει τα πισω, μου βγαζει τα μεσαια και κάθομαι στον καθρεφτη να περιμενω τα μπροστινα να βγουν. Πιανω ΑΠΑΛΑ μια ξανθια τουφιτσα στον κροταφο να δω το χρωμα κι εγινε σκονη και θρυψαλα. Παθαινω σοκ, λεω θα φυγω απο δω φαλακροκορακας, σηκώνομαι "βγαλτα της λεω τωρα τα μπροστινα, καηκαν δες και μονη σου". Με λουζει, με καθησυχαζει και μολις πιανει πιστολακι να τα στεγνωσει αυτά ειχαν γινει σαν της barbie πλαστικα και οταν τα στέγνωσε σαν του σκιαχτρου τα αχυρομαλλα. "Κοβονται" της λεω. Ε, βρε λεει να δες, και τα δικα μου κόβονται (μαλλι ως τα πισινα της καστανο σκουρο αυτη) Βεβαια τα ισιωσε (εχω, ειχα μαλλον ωραιο σπαστο) να τα λειανει να μη φαινεται η πανωλεθρία. Καοι το κερασακι στην τουρτα, μπαινει μεσα μια πελατισσα καταξανθη με κοντο σχετικα μαλλι και της δειχνει μια ολοκληρη τουφα στην κορυφή που ελειπε γιατι κοπηκε. Της ελεγε ταχαμου οτι εχει αραιωση. Της λεει η ερμη η ξανθιά "μηπως να τα κανουμε μελι αυτη τη φορα, να αποφυγουμε το πολυ ντεκαπαζ και τα ταλαιπωρησουμε"? Και τι της απανταει το τερας! "Δε νομιζω πως εισαι ετοιμη να αφησεις το ξανθο"! Με το ζορι να την αφησει κουρουπα την δύστυχη. Εκει καταλαβα γοαωτα καλα με τι εχω να κανω.
Μου λεει στο ταμειο στο τέλος σου κανω δωρο το χτενισμα (τα αλλα τα πληρωσα αδρα)Οταν λουστηκα στο σπιτι ημουν σαν φωλια για τα πουλια, ξηρα μαλλια, φριζαρισμενα ως εκει που δεν παει αλλο. Εκτοτε τα κουρεψα δυο φορές, ειδικά τη φραντζα, εχω χορτασει μασκα με αυγα, ελαιολαδο και μασκες. Αναγκαστηκα να κοψω τη φραντζα αρκετα κι ακομα εχει θεμα και φυσικα κανω υπομονη μεχρι να μακρυνουν αρκετα για να τα ξανακοψω. Χωρια που τα ξανοιξε παρα πολυ κ σε ποσοτητα και σε χρωμα. Δεν ζητησα κατι τετοιο, παρα μονο λιγα φυσικα ξανοιγματα. Πραγματικά θελω να παρω το ψαλιδακι του γιου μου να παω να την κουρεψω ως τα φρυδια οχι γιατι εγινε η ζημια, λαθη συμβαίνουν, αλλα γιατι προσπαθησε να με πείσει οτι ολα ειναι μια χαρα. Με αφησε μπερδεμενη, αβοήθητη και κυριως με ξασμενο μαλλι. Δεν μου εκανε μια θεραπεια εστω επι τοπου, ενα καθαρισμα στις ακρες, ή εστω μια παστα να πάνε κατω τα φαρμακια :) Τωρα με πολλη ενυδατωση εχουν καπως συνελθει. Αλλα πριν απο καθε λουσιμο και μετα βαζω πανω διαφορα.Ακουσα για το olaplex οτι κανει δουλειά και θα ηθελα τη γνωμη σας. Βεβαια ξερω οτι τιποτα δεν θα ειναι οπως πριν αφου τα μαλλια δεν επανέρχονται μετα απο τετοιο στραπατσο παρα μονο με κουρεμα.
Post Reply