once a blonde , always a blonde . . .

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς
olga mu
Ιδιότητα: Πελάτισσα
Πόλη: ΕΥΒΟΙΑ

Re: once a blonde , always a blonde . . .

Post by olga mu »

Βρε πατριώτισα ( είμαι κατα το ήμισυ Σαλονικιά βεβαιως βεβαιως , τιμή μου και καμάρι μου ) ,
αυτό κόντεψε να γινει συνταγή για τζατζίκι , σκόρδα , κρεμμύδια , γιαούρτια , εφιάλτης στην κουζίνα ! :D
Αλήθεια όλα αυτά πιάνουν ; Εγώ είχα ακουσει απο γνωστή μου απο προσωπική της πείρα , ότι η χρήση ελαίων πχ δαφνέλαιο , καστορέλαιο κτλ βοηΘούν την τρίχα να δυναμώσει και να μακρύνει γρηγορότερα , είπα και εγώ , το λοιπον , να σπεύσω να δοκιμάσω , μια δοκιμή θα σας πεισει και τα σχετικά , πολύ μικρό το κόστος αγοράς οφειλω να ομολογήσω , πολύ ταλαιπώρια δε έβγαλα η δόλια , το καστορέλαιο ήταν πολύ πηχτό , τόσο που για να το βγάλω απο το μαλλί μου είδα και έπαθα ! Ο φαρμακοποιός με κοιτούσε καλά καλά όταν του ζήτησα μάλιστα και τρίτο μπουκαλάκι , ε είδα την τιμή και ενθουσιάστηκα η γυναίκα , αργότερα πηγαινοντας σπιτι και διαβάζοντας τις οδηγίες στο κουτάκι εντρομη διαπιστωσα ότι ενδείκνυται για προβλήματα δυσκοιλιότητας :o , ω ναι !!!! Ετσι εξηγειται και το βλέμα του ανΘρώπου ! Το δαφνέλαιο ενώ είναι πιο αραιό συγκριτικά πάντα με το καστορέλαιο και πράσινο στο χρώμα , έχει την τάση να κάνει την ρίζα σου μαύρη και άραχνη , σαν να "τρώει" με κάποιο τρόπο το χρώμα της τρίχας , επισης ομως πολύυυυυυυ δύσκολο να βγει απο πάνω σου !!!! Στο κομμωτήριο που συμβουλευτηκα την colorist μου , μου είπε ότι σαν την μάσκα γνωστών εταιρειών που μπορεις να προμηθευτείς απο κομμωτήρια δεν είναι τίποτα , γιατί καλά μεν τα λαδάκια , αλλά ένα βαζάκι μάσκα έχει συνδυασμό πολλών θρεπτικών για την τρίχα συστατικών , ωστε να επιτυγχάνεται η ενυδάτωση και Θρέψη ακόμα και της πιο ταλαιπωρημένης τρίχας ! Τώρα τι να σας πω ....... Εχοντας δοκιμάσει και τα δυο , ένα έχω να πω μόνο ! η μάσκα ξεβγάζεται πολύυυυυυυυυυυυυυ πιο εύκολα !!!! :lol:
olga mu

Post by olga mu »

καλημέρα είπα ;;;;; Καλημέραααααααααααα !!!!!!!!! alien
Duvet
Δραστήριο Μέλος
Πόλη: θεσσαλονίκη

Post by Duvet »

Καλημέρα, αν και δέν είμαι πατριώτησα, καθώς είμαι μισή Γαλλίδα απ'την μάνα μου, και Μακεδόνισσα απο τον πατέρα μου! Απλά μένω στην Θεσσαλονίκη. :D Κοίτα, όλα αυτά τα χρησιμοποιούμε με σύνεση. Πχ. Δέν θα κάνω 1 κιλό σκόρδα, να τα κάνω αλοιφή για να τα βάλω στο κεφάλι μου! Θα πάρω 2-3 σκόρδα, ή κρεμμύδια. Τώρα, απο λάδια, δέν θα πάρουμε ότι κι ότι, (μόνο φαρίνα γιώτης! :lol: ) :( θα πάρουμε ελαιόλαδο, λάδι μάγκο, σε γενικές γραμμές λάδια που είναι υγρά και ρέουν εύκολα. Αμα κάτι είναι πηχτο, δέν θα το χρησιμοποιήσουμε. Τα έλαια σε γενικές γραμμές βοηθάνε, αλλα και πάλι μήν ξεχνάμε το οτι εξαρτάται και απο την τρίχα, πχ. το λεμόνι δέν το σηκώνουν όλα τα μαλλιά...Τα λάδια όμως γενικά βοηθάνε, αλλα το καλύτερο λάδι για την τρίχα είναι πρώτα το σμήγμα, το λάδι που παράγουμε εμείς. Τώρα υπάρχουν και άλλα λάδια που βοηθάνε. Α ναί, υπάρχουν και διάφορα "βούτυρα" φυτικά που κάνουν καλή δουλειά. Όπως το Σέα, το βούτυρο Μάνγκο, κλπ. Αμα θέλετε και απο αυτά, πείτε μου να βρώ τις συνταγές μου.
olga mu

Post by olga mu »

Ναι για το Σέα και το μάνγκο , έχω ακούσει και εγώ κατα καιρούς ... τα έχω βρει μάλιστα και σε προιόντα μαλλιών , σαμπουάν , μάσκες κτλ ...

Για ανοιξε συνταγολόγιο Duvet Dear , να μας πεις συνταγές μπας και δούμε Φως στο Τούνελ !!!
Μοιράσου τις γνώσεις σου ... ;)
Duvet
Δραστήριο Μέλος

Post by Duvet »

Ε αυτό δεν έκανα σ'αυτό το πόστ; Το θέμα είναι οτι ξέρω και άλλα πράγματα απο επαγγελματίες κομμωτές απο το εξωτερικό, αλλα δέν μπορώ να τα πώ για 2 λόγους. 1ον, δέν υπάρχουν τα προϊόντα αυτά στην Ελλάδα, και 2ον, οι επαγγελματίες κομμωτές του φόρουμ θα με κράξουν και θα με διαγράψουν...Εκτός αυτού τί να κάνω; Να αναρτήσω εδώ ένα θέμα που θα λέει: Συνταγές για τα μαλλιά; Εδώ είναι το οι πελάτες ρωτούν...
olga mu

Post by olga mu »

Σκοπός , φαντάζομαι , είναι η ανταλλαγή απόψεων , για το γενικότερο καλό της τρίχας απανταχού !
Οσα είπες , χρήσιμα ήταν , οπότε δεν τίΘεται Θέμα , όλα μια χαρά ! ;)
Long Live the Hair-Queen !
Duvet
Δραστήριο Μέλος

Post by Duvet »

Who's the hair Queen? I'd like to meet her!
angela
Πόλη: Athens

Post by angela »

Duvet πολύ καλές οι συμβουλές σου!Θα αρχίσουμε να εφαρμόζουμε καμμιά συνταγή σου ,εμείς με τα κατεστραμμένα από τις βαφές μαλλιά,μήπως και δούμε διαφορά.Είμαι κι εγώ μια πρώην ξανθιά που έχω επιστρέψει στο -περίπου -φυσικό μου για να σώσω τα μαλλάκια μου.
Υ.Γ.Πως γίνεται να είσαι Μακεδόνισα από τον πατέρα σου και να μην είσαι συμπατριώτισα με την Θεσσαλονικιά olga mu;
Duvet
Δραστήριο Μέλος

Post by Duvet »

Εύκολο, ο πατερας μου είναι απο την Αξιούπολη! Εκτός αμα το είπε για το πού μένω... :?:
angela
Πόλη: Athens

Post by angela »

62 χιλιομετράκια διαφορά...Όπως το δει κανείς... :)
Πάντως σε ευχαριστώ και πάλι για τις συνταγές σου!
Post Reply