once a blonde , always a blonde . . .

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς
olga mu
Ιδιότητα: Πελάτισσα
Πόλη: ΕΥΒΟΙΑ

once a blonde , always a blonde . . .

Post by olga mu »

Καλημέρα σας , καλή μας εβδομάδα ! Σας διαβάζω καιρό τώρα η αλήΘεια είναι , ενδιαφέρον το site και η προσπάΘεια που κάνετε , συγχαρητήρια που επιτέλους κάποιος ασχολείται σοβαρά με τις τρίχες μας και καλό κουράγιο εύχομαι για να αντέχετε !

Πάμε στο Θέμα όμως το μειζον ... τρίχες !

Θα το ομολογήσω λοιπόν , δημόσια , ανέκαΘεν είχα μια εμμονή με τις τρίχες της κεφαλής μου , έχω πειραματιστεί με όλα τα χρώματα σε κομμωτήρια και μόνη μου , είχα μαλιστα καταντήσει με μαλλί πιο λαμπερο και πολύχρωμο ακόμα και απο ουράνιο τόξο ! Φυσική καστανόξανΘη με πολύυυυυυυ λεπτή τρίχα , εκανα για πάνω απο 1Ο χρόνια ξανΘές ανταυγειες , τελικά έβαψα όλο το μαλλί ξανΘό με ντεκαπάζ φυσικά , αφού έκαψα στην κυριολεξία την κουρούπα μου , αποφάσισα να σκουρύνω σε μια απέλπιδα προσπάΘεια να σώσω ότι είχε απομείνει όρΘιο ! Εννοειται , δεν μου αρεσαν , εννοειται ξανακύλησα , παλι ντεκαπάζ , παλι ξανΘό ! Αισίως πια , με κοντό μαλλί τύπου Μελέτη ( αναγκαστικά μιας και δεν υπηρχαν περιΘώρια επιλογής ) , με ένα κρανίο πονεμένο και γεμάτο με πληγές απο τα εκάστοτε πεδία μάχης , πλεον σε ένα ξεθωριασμένο καστανοκόκκινο που βεβαίως δεν μου αρέσει ! Στόχος : να μακρύνουν ξανά . Σαφώς ειναι πιο υγιή και σε πολύ καλύτερα επίπεδα πια ...

Δίλλημα : Μετά απο όλα όσα εχω κάνει και έχοντας πια αποκτήσει δυσανεξία στο ντεκαπάζ και μια ευαισθησία στην κεφαλή , με δεδομένο ότι θα ήΘελα και μαλλια να έχω και ξανθά να είναι ( λατρεύω το χρώμα της Μακρυπούλια ) πιστεύετε οτι θα μπορούσα να τα ανοίξω χωρις ξανθιστικά ;;; ( Τυπου ντεκολορασιόν και βαφή στο καπάκι ;;; ) Ή μήπως θα ήταν προτιμότερο να κάτσω στα αυγα μου , να επιστρέψω στο φυσικό μου για να μου μεινει και καμια τρίχα και αργότερα ίσως να κάνω ανταυγειες ; :ugeek:

Ευχαριστώ !
johnny
Διαχειριστής
Ιδιότητα: Κομμωτής
Πόλη: Αθήνα

Re: once a blonde , always a blonde . . .

Post by johnny »

Καλώς όρισες Όλγα. Γράφεις πολύ όμορφα.

Το μαλλί της ζετας που την είδα χθες στην τηλεόραση, δε μου κανε για το ξανθό που φαντάστηκα οτι είχες. Είναι πιο γλυκό και ανάλογα τη βάση σου, μπορείς να το ΄'εχεις πολύ πιο εύκολα. Αν είσαι το υψος του 6-7 μπορείς να το επιλέξεις ως το χρώμα με το οποίο θα μείνεις για καιρό. Κι αφού τωρα είναι κοντά τα μαλλιά σου, είναι ιδανική περίοδος για δοκιμές.
Από την άλλη, μας λες οτι είναι λεπτή η τρίχα σου, και σίγουρα ένας ειδικός που θα τα δει απο κοντά και θα κάνει διάγνωση, θα σε συμβουλέψει για τα επόμενα βήματά σου.
olga mu

Post by olga mu »

καλώς σας βρήκα & σε ευχαριστώ !

Πολύ καλά το σκέφτηκες , ναι δεν είχα με τίποτα το ξανΘό της Μακρυπουλια , ειχα αυτό το λευκό σχεδόν γκρι μαλλί του χιονιά , σε σημείο τέτοιο που κόντευα και η ίδια να πειστώ , πως da είμαι ρωσίδα !

Λεπτή μεν , ανθεκτική δε , εχετε δει αυτή την διαφημιση με τα μαλλιά εξαγριωμένα στην πλατφόρμα των τρένων , έτοιμα για αναχώρηση ;;; Ε , κάπως ετσι θα έκαναν και τα δικά μου , είχαν σχεδόν ετοιμάσει βαλίτσες γεμάτες αγανάκτηση , μέχρι που αποφάσισα να τα θυσιάσω για να μην πάνε πουΘενά ! Ήταν θέμα επιβολής κυριαρχίας !

Το λατρεμένο αυτό ξανΘό της Ζετας , ειναι με ανταυγειες σωστα ; Η μήπως κάνω λάΘος ; Θα μπορούσε δλδ να βγει και χωρίς ντεκαπάζ θαρρείς ;;; Αναγκαστικά βέβαια , θα χρειαστεί κάπως να "αφαιρέσω" το υπάρχον χρώμα σωστα ;

Οσο για το Θέμα του ειδικού , εκεί υπάρχει ένα Θεματάκι .. η δικιά μου colorist έχει αποψη και δεν την αλλάζει . Δεν της αρέσει το ξανΘό , δεν το Θέλει πανω μου , δεν το συζητάει καν ! Σε αυτό φυσικά το κομματάκι , φταίω και εγώ που της επέτρεψα να υποστηρίζει τόσο εντονα τις αποψεις της :lol: :D Παρομοίως δε , δεν θέλει ούτε το φυσικό μου , καθώς θεωρεί ότι σε σχέση με το ξανθό το φυσικό μου θα μου πέσει κομματάκι βαρυ ! Τωρα όμως , που το μαλλι είναι κοντό , θα ήταν ιδανικά να δημιουργησω την τέλεια βάση , σωστα ; Αν όχι τώρα , ποτε ;;;; Ποια θα ειναι αυτη , δεν ξέρω ! :geek:
Duvet
Δραστήριο Μέλος
Πόλη: θεσσαλονίκη

Post by Duvet »

Εγώ έχω να πώ μόνο το εξής, για να είναι σε κάπως καλύτερη κατάσταση τα μαλλιά σου. Τώρα που τα έχεις κοντά, άστα να "λαδώνουν" τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα για να τραφεί η τρίχα, γτ απ'ότι κατάλαβα είναι ταλαιπωρημένη. Αυτό το μυστικό μου το είχε πεί ένα κομμωτής της L'oreal όταν ήμουνα μοντέλο στο Παρίσι. Κι εγώ τώρα έχω κοντά μαλλιά, και αφήνωντάς τα να λαδώσουν γίνονται πολύ λεία, και η τρίχα τρέφεται. Όσον αφορά το χρώμα, γιατί δέν πάς σε ένα 7 ξανθό σκούρο; Και άμα είναι κάνε ανταύγειες πολύ λεπτές και πολύ διακριτικές, που να φαίνονται σαν φυσικές.
olga mu

Post by olga mu »

Duvet darling ,

σε αυτό που λες δεν έχεις αδικο , καθώς τόσο το καΘημερινό λούσιμο όσο και το καθημερινό styling ταλαιπωρούν τα μαλλάκια μας , δυστυχώς όμως ειναι αδύνατον για να μην πω ακατόρθωτο να γινει αυτό , μιας και πάω καθημερινά γυμναστήριο και οπως καταλαβαινεις , αυτό σημαίνει ιδρώτας και μαλλιά που δείχνουν λες και έχουν χτυπηΘεί απο την μοίρα ! Μακάρι να μπορούσα να το αποφευγω το καθημερινό λούσιμο , θα βοηΘούσε πολύ είμαι σιγουρη ! Εσύ πως το καταφέρνεις αλήΘεια ;

Στο τωρινό στάδιο , τα μαλλιά μου , μπορώ να πω ότι δείχνουν καλύτερα απο ποτέ , φυσικά τα φροντίζω όσο περισσότερο μπορώ , μάσκες , σιλικόνες , μεταξι , you name it ! Ολα τα έχω δοκιμάσει και όλα τα κάνω !

Ναι , οι ανταυγειες ίσως θα ηταν η καλύτερη λύση , εννοώ και ξανΘό να ειναι και λιγότερο βάσανο για την τρίχα , ειδικά τώρα που επικρατεί η ombre madness , right ? ! Δεν ξερω αν το κοντο της τρίχας ωστόσο , βοηΘά για ανταυγεια , δεν ξέρω αν με νιώΘεις ; Δεν θα ήΘελα κάτι που να μοιάζει πρόχειρο ή φΘηνό ή κακο επεξεργασμένο ! Φαντάζομαι , εσυ απο την εμπειρια σου ως μοντέλο , μπορεις να αντιληφΘείς τι εννοώ ... ;)
Duvet
Δραστήριο Μέλος

Post by Duvet »

Κοίτα, μια καλή ευκαιρία είναι τα Παρασκευοσαββατοκύριακα. Μία παρασκευή λούσου μέχρι το μεσημέρι, και μετά άστα άλουστα μέχρι την Κυριακή το βράδυ. Αμα έχεις λιπαρά μαλλιά όπως εγώ, θα δείς οτι μέχρι τότε θα έχουν γίνει βέβαια χάλι μαύρο απο το λάδι, αλλα μόλις τα λούσεις και βάλεις μόνο κοντίσιονερ, θα είναι σαν μετάξι, και πολύ καλύτερα. Αμα έχεις κανονικά, ή ξηρά μαλλιά, τότε κάνε το εξής, άστα άλουστα, και μετά πάρε ελαιόλαδο, φροντισε να το ζεστάνεις, όχι να καίει και να ζεματάει, να είναι ζεστό προς χλιαρό, και κάνε μάσκα στα μαλλιά. Να δείς τί ωραία θα είναι μετά. Επειδή όταν είσαι μοντέλο είσαι καμβάς του άλλου, δέν τους νοιάζει κατα πόσο ταλαιπωρήσαι, γενικά, έτσι όλες οι κοπέλες βρίσκαμε διάφορα γιατροσόφια για να έχουμε υγειή μαλλιά, διότι με το στάιλινγκ, και τις βαφές τα μαλλιά γίνονται σαν άχυρα. Δοκίμασέ το και θα δείς τρομερή διαφορά. Αμα θέλεις σπιτικές μάσκες για τα μαλλιά, pm me, και θα σου δώσω πολλές συνταγές. ;) Όσο για τις ανταύγειες που λές, οι λεπτές και διακριτικές ανταύγειες, που είναι σωστά "τοποθετημένες" δίνουν ένα φυσικό αποτέλεσμα, αρκεί να είναι 1 τόνο πιό ανοιχτές απο το χρώμα που έχουμε. Αμα πάς σε κομμωτήριο και ζητήσεις να μοιάζουν φυσικές, σίγουρα θα στο κάνουν.
niki
Πόλη: ΑΘΗΝΑ

Post by niki »

Το ξανθο ειναι εθισμος και τελος!! μετα απο 10 χιλιαδες αλλαγες ειμαι καθετη!! Και επειδη και εγω ειμαι στη φαση που το εχω κοψει κοντο για να επανελθει και σκοπευω να προχωρισω σε ανταυγιες μηπως θα μπορουσες Duvetaki να μου πεις και μενα αυτες τις μασκες μηπως σωσουμε οτι προλαβαινουμε???
Duvet
Δραστήριο Μέλος

Post by Duvet »

Έχω και πολλά πράγματα να γράψω... :lol: Οκ, πρώτα, σκόρδον! Βρωμάει, αλλα, αμα πάρουμε και λιώσουμε σκόρδο και κάνουμε μασάζ στο δέρμα του τριχωτού της κεφαλής βοηθάει στο σταμάτημα της απώλειας μαλλιών, και βοηθάει στο να μεγαλώνουν τα μαλλιά πιό γρήγορα.(δεν το δοκίμασα ποτέ λόγο βρώμας, αλλα μία άλλη κοπέλα το έκανε και κάθε μήνα τα μαλλιά της μεγάλωναν κατα 2 με 2,5 εκατοστά! :o ) Το ίδιο κάνει και το κρεμμύδι, αλλα και αυτό βρωμάει! Γιαούρτι! Μία σπιτική μάσκα με γιαούρτι, και χλιαρό λάδι, θρέφει τα μαλλιά, και προσθέτει όγκο στα λεπτά μαλλιά. Άμα έχετε ξηρά μαλλιά βάλτε το με λάδι, αμα έχετε λιπαρά μαλλιά χρησιμοποιήστε το μόνο του. Αμα τα μαλλιά είναι ταλαιπωρημένα απο τις βαφές βάλτε το με λάδι. Αμα έχετε λιπαρά μαλλιά, που δέν τα έχετε βάψει ανακατέψτε το με μέλι, και αφήστε το περίπου 1 ώρα, και μπορεί να δείτε και κάποιες ανταύγειες στα μαλλια! ;) Αμα έχετε λεπτή τρίχα, λιπαρά μαλλιά, και άβαφα, πάρτε λεμόνι, γιαούρτι και λίγο μέλι, κάντε τα μάσκα, και αφήστε το για 2-3 ώρες. Ξεπλύνεται, και στο τελευταίο ξέβγαλμα, ξεβγάλτε με ξύδι. Μετά θα έχεται κάποιες ελαφρυές ανταύγειες. :D
niki
Πόλη: ΑΘΗΝΑ

Post by niki »

:o :o :o :o :o :o
δηλαδη αν μια φορα το μηνα βρωμαω σαν σκορδαλια θα μακρυνουν τα μαλλια μου πιο γρηρορα????????
θα πρεπει φανταζομαι ομως να μεινω σπιτι 2 μερες και να κανω 3 χερια λουσιμο ε?? αυτο παντως με το ποσο μακραινουν τα μαλλια ειναι μια πονεμενη ιστορια!! ξερω κοπελες που τουσ μακραινουν 2,5 εκατοστα το μηνα και εμεισ παλευουμε να ποιασουμε το 1!!αδικη η φυση ωρες ωρες!! παντως με το γυαουρτι το εχω ξανακουσει και λεω να το δοκιμασω!σε σχεση με το σκορδο θα μου μυριζει λεβαντα :lol:
ευχαριστωωω πολυ για την μεταλαμπαδευση των γνωσεων :D :D :D
Duvet
Δραστήριο Μέλος

Post by Duvet »

Θα σας φτιάξω την μέρα! Το σκόρδο το κάνουμε 1 φορα την εβδομάδα, για καλύτερα αποτελέσματα. Αμα θέλετε μπορείτε να βάζετε κρεμμύδι. (αν και αυτό βρωμάει). Θα ψάξω να δώ αν υπάρχουν κρεμμύδια που δέν πολυμυρίζουν....Εγώ πάντως και χωρίς σκόρδο, 3 εκατοστά το μήνα μακραίνω, αλλα τα κουρεύω τακτικά, και τρέφομαι σωστα.
Post Reply