Ερωτήσεις για μαλλιά

ΑΣΠΡΕΣ ΤΡΙΧΕΣ

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς

ΑΣΠΡΕΣ ΤΡΙΧΕΣ

Δημοσίευσηαπό irene10984 » 28 Ιούλ 2010 15:02

Παιδιά θέλω τα φώτα σας!Είμαι 26 χρονών και πρίν κανα χρόνο αποφάσισα να βάψω τα μαλλιά μου γιατί αρχισα να βγάζω μερικές ασπρες τρίχες.Τα βάφω ένα μελί στο ύψος του 8 και η κομμώτρια μου λέει οτι βάζει 20αρι οξυζενέ.Μπορείτε να μου πείτε γιατι οι ασπρες τρίχες δεν βάφονται ποτέ???Μου έχουν σπάσει τα νεύρα αν το ήξερα δεν θα έμπαινα σε διαδικασία να τα βάψω γιατί παρεπιπτόντως μαρέσει τρελά το φυσικό μαλλί.Τι μπορεί να φταίει?ορμονικό πρόβλημα δεν έχω έχω ψαχτεί.Μου είπαν οτι πρέπει να μπεί στη βαφή βάση για να βαφτούν οι λευκές αλλα δεν είναι πολλές ακόμα καμιά 20αρια τρίχες!Αν κάποιος ξέρει ας μου πεί τι θα μπορούσε να φταίει?

irene10984

Ιδιότητα: Πελάτισσα
Πόλη: Αθήνα

Re: ΑΣΠΡΕΣ ΤΡΙΧΕΣ

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 28 Ιούλ 2010 17:29

Καλώς ήρθες στο κλαμπ. Και σε καταλαβαίνω αφού και εγώ σε αυτήν την ηλικία έβαψα τα μαλλιά μου. Πρώτα απ' όλα καλό θα ήταν να ξέρουμε πόσο ανοιχτή είναι η φυσική σου βάση. Για να βγάζεις 8άρι με 20 βαθμών οξυζενέ (να ρωτήσω.. καθαρό όπως το βλέπεις στο χρωματολόγιο;) σημαίνει ότι δεν είσαι κάτω από 6 (λογικά). Αν είσαι πιο σκούρη δεν σου βάζει 20άρι και αν μπαίνει κάποιο πιο δυνατό οξυζενέ, τότε εξηγήται το γεγονός ότι δεν έχεις κάλυψη. Υπάρχει ένα πολύ μεγάλο ενδεχόμενο ακόμη και με 20άρι να μην έχεις κάλυψη και αυτό θα μπορούσε να εξηγηθεί από: την ποιότητα της βαφής, την ποιότητα του οξυζενέ, την ποιότητα των μαλλιών σου (πολύ υαλώδη, σκληρή τρίχα ή πολύπολύ λεπτή που σου βγάζει απόχρωση αντί του8 στο 9), από το χρόνο παραμονής, από την μη χρήση ενισχυμένης βάσης κ.α.
Αν και στις περισσότερες εταιρείες έχουμε κάλυψη στο 8, δεν είναι πάντα 100% πετυχημένη. Πέρα απ' όλα αυτά όμως θα ήθελα να δεις το θέμα σου και από μία άλλη σκοπιά... Πόσο ενοχλητικά μπορεί να είναι κάποια λευκά που δεν καλύπτονται; Στο ύψος του 8 το καταλαβαίνω αλλά μπορείς (αν το πρόβλημα δεν είναι η λάθος χρήση της βαφής) να εκμεταλλευτείς το λευκό προς όφελός σου. Αν το σηκώνει η επιδερμίδα και το δέρμα σου καθώς και η φυσική σου βάση (αν είναι πάνω από 5) γιατί να μην κάνεις ένα 9άρι με ελάχιστες ανταύγειες. Θα σου βγει πολύ καθαρό (ξαναλέω αν είσαι πάνω από 5) και τα λευκά μπορεί μεν να μην καλυφθούν, αλλά μαζί με τις ανταύγειες θα φωτίζουν την όλη σου απόχρωση. Η διαφάνεια στα λευκά σ' αυτό το ύψος είναι σύμμαχος. Μιλάω βέβαια εντελώς υποθετικά γιατί δεν γνωρίζω τις αποχρώσεις σου, αλλά ακόμη και αν δεν είσαι για εντελώς ξανθό πάντα υπάρχει τρόπος να καλυφθούν λίγα λευκά έτσι ή αλλιώς. Δεν θα σου συνιστούσα να ανοίξεις "πόλεμο" με το θέμα, αν τόσο πια δεν καλύπτονται, σίγουρα παίρνουν μια κάποια απόχρωση και αφού είσαι ήδη ανοιχτή δεν έχεις τραγικές αντιθέσεις. Μην δοκιμάσεις χρώματα που λειτουργούν απολύτως καλυπτικά γιατί μετά θα σε ενοχλεί που θα βγαίνουν σα ψεύτικά. Παιχνιδίσματα με διχρωμίες θα δεις ότι θα σου δώσουν καλύτερα απότελέσματα. Κάνε μια συζήτση με το κομμωτήριό σου να δεις και αυτοί τι σου προτείνου. Περιμένουμε νέα σου.
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Δημοσίευσηαπό irene10984 » 29 Ιούλ 2010 15:09

Μαρία ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!Η βάση μου είναι 5 αλλά το φυσικό μου είχε την τάση να πετάει κάτι σαν φυσικές ανταύγιες κάπου στο 7.Φαντάσου οτι υπήρχαν κομμωτές που δεν πίστευαν οτι δεν έχω κάνει κάτι στα μαλλιά μου μόνη μου.Το 8αρι που κάνω βγαίνει ελάχιστα πιο σκούρο απο το χρωματολόγιο μπορεί να μιλάμε και για μισό τόνο είναι πολύ ωραίο το χρώμα με ρωτάνε συνέχεια τι χρώμα είναι και που το κάνω δεν θέλω με τίποτα να γίνω ξανθιά(έχω σταράτη επιδερμίδα ούτε πολύ ανοιχτή ούτε πολύ σκούρα).Όσο για την ποιότητα εχω ψύχωση, τα μαλλιά μου είναι πολύ καθαρά ούτε ίχνος ψαλίδας κανονικά σε ποσότητα, σπαστά και μακριά λίγο πιο κάτω απο το στήθος και η τρίχα είναι κανονική σε καμία περίπτωση χοντρή.Είναι και πολύ μαλακά στην αφή τα περιποιούμαι πάρα πολυ και κουρεύομαι συχνά ανα 4μηνο περίπου.
Η αλήθεια είναι οτι με το χρώμα αυτό οι άσπρες μπλέκονται και κάποιος ξένος δεν τις διακρίνει εγω όμως κάθε φορά που κοιτάζομαι στον καθρεφτη όλο και κάτι βλέπω να γυαλίζει ανάμεσα απο τα βαμμένα μου μαλλιά και τώρα άντε, δεν σκάω και πολυ όταν πολλαπλασιαστούν αυτές τι θα κάνω θα γίνω γριούλα? :D
Θα συζητήσω και το θέμα της βάσης, δεν μου έβαλε γιατί θεωρεί οτι έχω ελάχιστα λευκά(Schwarzkopf βαφές έχουν).
irene10984

Ιδιότητα: Πελάτισσα
Πόλη: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 29 Ιούλ 2010 17:09

Ωραία δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στην όλη τεχνική που χρησιμοποιούν. Αν τόσο πολύ σε ενοχλούν και αυτές οι λίγες που έχεις ζήτησε να σου βάλουν βάση γιατί θέλεις απόλυτη κάλυψη.
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για μαλλιά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 2 επισκέπτες

Site Login