Ερωτήσεις για μαλλιά

Ομπρε: καμένες άκρες απο ντεκαπαζ

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς

Ομπρε: καμένες άκρες απο ντεκαπαζ

Δημοσίευσηαπό aurora. » 12 Μάιος 2013 23:37

Καλησπέρα παιδιά.

Έπειτα από ώρες κλάματος, βρήκα το κουράγιο να ψάξω στο ιντερνετ μπας και βρω κάτι για τα μαλλιά.
Λοιπόν, τα μαλλιά μου ήταν κόκκινα [όχι έντονα, τύπου χάλκινο]. Τα έχω 2 χρόνια περίπου έτσι, χωρίς ντεκαπάζ χωρίς τίποτα, με απλή βαφή, όλα καλά. Καθημερινό σχεδόν ίσιωμα με ψαλίδι, κάθε μήνα βαφή, πολλή ψαλίδα, αλλά μακριά σε μήκος κάτω από το στήθος.

Τεςπα. Ήθελα να κάνω όμπρε. Να βάψω δλδ τις άκρες μου ξανθές.
Ήρθε η κομμώτρια [ν ασημειωθεί ότι μου χει κάνει άπειρες φορές ανταύγιες, οπότε δεν φοβόμουν για κάτι] και μου βάλε ντεκαπάζ στις άκρες. Επειδή ήταν ήδη κόκκινο μου λέει ότι θέλει παραπάνω ώρα μέχρι να γίνει ξανθό όπως το ήθελα.
Τα άφησα λοιπόν και κάποια στιγμή πηγα και τα έλουσα. Ωραίο χρώμα, μου άρεσε, μέχρι που πηγα να τα χτενίσω. ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΟΛΑ ΣΤΗ ΧΤΕΝΑ. Οι άκρες ειχαν καταστραφεί, είχαν κοπεί και έπεφταν ολοκληρες τουφες. Μου λεει η κομμωτρια οτι επδ ειχα καμμενες ακρες δεν αντεξαν και καηκαν. ΕΚΛΑΨΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ. Δεν ηθελα να τα κοντυνω με καμια δυναμη. Τα εβλεπα ομως και φαινοταν απαισια, κι οσο τα επιανα, αλλο τοσο επεφταν κι αλλα. Της ειπα να μου τα κοψει, και μου εκοψε τουλαχιστον 3 ποντους, χωρις να φυγει ολο το καψιμο. έμεινε λιγο απο τη ντεκαπαζ, οποτε ακομα φαινεται ομπρε, αλλα ΕΙΝΙΑ ΚΑΜΜΕΝΟ ΚΙ ΑΥΤΟ. Πολύ άγριο και απαίσιο στην όψη.

Του έβαλα κατευθείαν ελαιόλαδο και το χω ακομα στα μαλλια μου και θα το κρατησω ολο το βραδυ, μιας και δεν ειχα καμια μασκα να βαλω.

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης: αν παρω μια μασκα επανορθωσης μαλλιων και τη βαζω συστηματικα, αν κοψω το ισιωμα, το πιστολακι κτλ λετε να φτιαξει καπως η θα πρεπει να το κοψω για να ρθει στα καλα του; ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ, εκλαιγα για ωρες επδ εφυγαν 3 ποντοι, δε θελω αλλο. Πειτε μου τι να κανω :(

Επισης, επειδη το ομπρε μου βγηκε ξινο, λεω να τα ξαναπερασω με τη κλασσικη βαφη του κοκκινου που εβαζα παντα, αλλα πιστευετε θα επιβαρυνει κι αλλο τις ακρες; Η προτεινετε ας πουμε να τα κανω καστανα στο φυσικο μου; Οι ακρες που ναι ξανθες, αν περαστουν με τη κοκκινη της βαφης, θα γινουν κοκκινωπα κι απλα με τον καιρο θα ανοιξουν;

Τι προτεινετε να κανω για να μη χρειαστει να τα κοψω, αλλα να φτιαξουν κιολας;

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για το τεραστιο μνμ μου και για τον ολο πανικο.
Καλο σας βραδυ!

aurora.

Ιδιότητα: Πελάτισσα
Πόλη: Αθήνα

Re: Ομπρε: καμένες άκρες απο ντεκαπαζ

Δημοσίευσηαπό margitaki » 13 Μάιος 2013 06:20

Σιγουρα θα βοηθησει πολυ ενα σαμπουαν και μασκα απο κομμωτηριο, και εγω απο ντεκαπαζ την ειχα πατησει σε ολο το κεφαλι με προιοντα φαινοντουσαν πιο μαλακα. Βεβαια το καμενο ειναι καμενο οποτε καποια στιγμη θα πρεπει να κοπει.Αν κοψεις ισιωτικη ειδικα θα βοηθησει για να μην γινουν χειρροτερα.Γιατι να τα περασεις καστανα? δεν θα κανει καλυτερη την τριχα σου. Απο οτι καταλαβα σε ενοχλει η υφη του μαλλιου και οχι το χρωμα που βγηκε, οποτε εγω θα σου ελεγα οταν ειναι να περασεις ολο το μαλλι και βγει η ριζα με την βαφη που χρησιμοποεις περνα τα ολα. Απλα επειδη εχει γινει ντεκαπαζ σιγουρα ειδικα την πρωτη φορα θα ξεθωριασει πολυ με τα λουσιματα θα ανοιξει. Καλα οσο αναφορα την κομμωτρια συγνωμη κιολας, αν ειδε οτι η τριχα σου δεν θα μπορουσε να αντεξει ντεκαπαζ να μην στο εκανε,ελεος. Οπλισου με υπομονη, καλα προιοντα και αλλη κομμωτρια!
margitaki

Πόλη: Ηράκλειο

Δημοσίευσηαπό aurora. » 13 Μάιος 2013 11:30

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! :D

ΩΡαία, οπότε θα πάω τώρα να πάρω μάσκα και βαφή κόκκινου να τα βάψω, γιατί έχω ήδη ρίζα. Ελπίζω να βλέπονται. :(
Για τη κομμώτρια, ειλικρινά δεν έχω λόγια!!! Αυτό που έκανε ήταν τόοοοοοοσο ηλίθιο, κι αυτό μόνο για τα λεφτά. ΤΟ αστείο είναι την εμπιστευόμουν επειδή μου' χει ξανακάνει πολλές φορές ανταύγιες, και στη μαμά μου κτλ. Τεςπα, ποτέ ξανά σ' αυτήν. ΠΟΤΕ.

έχεις κάποια συγκεριμένη μάρκα μήπως για σαμπουάν και μάσκα;;
Ευχαριστώ και πάλι!
aurora.

Δημοσίευσηαπό margitaki » 13 Μάιος 2013 23:30

Υπαρχουν της loreal, της schwarzkopf αλλα και της kerastase. Εγω σαν πελατισσα πιστευω οτι η kerastaze ειναι η καλυτερη αλλα ξεφευγει απο τιμη αν σκεφτεις οτι κανει γυρω στα 35 μονο η μασκα. Σαν δευτερη επιλογη θα σου προτεινα την schwarzkopf repair rescue μασκα και σαμπουαν, ειναι πολυ καλη θα δεις διαφορα! αν χρησιμοποεις πιστολακι θα σου προτεινα να παρεις και ενα θερμοπροστατευτικο εγω χρησιμοποιω της kerastase και ειναι πολυ καλο, αν και το καλυτερο θα ηταν να τα αποφυγεις οσο μπορεις το πιστολακι μεχρι να φυγει το καμενο.
Συνημμένα
images.jpg
images.jpg (2.42 KiB) 433 προβολές
margitaki

Δημοσίευσηαπό margitaki » 13 Μάιος 2013 23:30

και η μασκα. Αν θελεις ζητα απο το κομμωτηριο να σου δωσουν δειγματακια, να το δοκιμασεις πρωτα.
Συνημμένα
μασκα.jpg
μασκα.jpg (36.92 KiB) 432 προβολές
margitaki

Δημοσίευσηαπό VANILLA » 14 Μάιος 2013 16:45

κανε αυτο που σου ειπαν οι ειδικοι..
υπομονη κοπελα μου
σσ αν μου το εκανε αυτο κανεις στο μαλλι λιγο πριν το γαμο ...γρμββγφφφ :evil:
you never know how strong you are, until being strong is the only choise you have!
Άβαταρ μέλους
VANILLA
Δραστήριο Μέλος

Πόλη: Αθηνα-κυκλαδες

Δημοσίευσηαπό aurora. » 15 Μάιος 2013 21:44

ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!
τελικα πηρα μασκα και γαλακτωμα για μετα της lorvenn επδ μου φανηκαν πιο οικονομικα. Έχω κάνει 2 φορες τη μασκα κ ηδη το μαλλι δειχνει κ ειναι πιο απαλο.

ΑΠλα καταλαβα οτι το κατω μερος των μαλλιων μου ειναι ξανθο-κιτρινο. Πολυ κιτρινο και θελω να το ξεφορτωθω. Ξέρω για το σιλβερ σαμπουαν αλλα θα θελα να ρωτησω να μπορω να το βαψω καλυτερα.
Πχ. αν βαψω ολο μαλλι κοκκινο, το μερος με το ντεκαπαζ θα φαινεται παλι κιτρινωπο η θα γινει κοκκινο κι αυτο;;;
Γενικα θελω να καλυφθει το κιτρινο μερος :/
aurora.

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 27 Μάιος 2013 09:32

Σίγουρα είναι ένα σοκ, αλλά προσπάθησε να συνέλθεις. Καλή είναι η περιποίηση που αποφάσισες να κάνεις, συνέχισε. Να κοβεις επίσης από λίγο κάθε μήνα (αν δεν αντέχεις να το κόψεις όλο μια και καλή). Και να αποφύγεις την μασιά την καθημερινή. Εξ αρχής ήταν λάθος σου να κάνεις καθημερινά μασιά και ακόμη και αν δεν έκανες όμπρε ίσως να σου έμενε κάποια τούφα στα χέρια από τον τρόπο που κάνεις χτένισμα. Δεν θα σχολιάσω την κομμώτρια ήταν λάθος να σε αναλάβει ή εφόσον το έκανε θα έπρεπε να σου πει πως θα πρέπει να κόψετε ότι καεί...
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για μαλλιά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot], Google [Bot] και 2 επισκέπτες

Site Login