Ερωτήσεις για μαλλιά

ΜΑΛΛΙΑ ΓΚΡΙ SOS!!!!

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς

ΜΑΛΛΙΑ ΓΚΡΙ SOS!!!!

Δημοσίευσηαπό ELENI.T » 28 Φεβ 2013 10:36

Καλημερα παιδια και απο μενα.ειμαι καινουργια στο φορουμ οπως θα διαπιστωσατε και θελω την πολυτιμη συμβουλη σας!!!ειμαι μαθητρια σε ενα επας και ζητησα απο την καθηγητρια μου να μου γλυκανει το ασπρο (στις ακρες)των καταξανθων και καταταλαιπωρημενων μαλλιων μου!!!και μου ειπε να παρω 9.3 για σταρομα και 9.8 μαζι με 11.1 με 30 οξυζενε για να περασουμε ολα τα μαλλια!!!το αποτελεσμα ειναι γκρι μαλλια στις ακρες και μια ωραια ριζα!!!αλλα το μαλλι μου εγινε χιλια κομματια στο πισω μερος.εσπασε και αλλο!!μου ειπε αν θελω να διατηρησω αυτο το χρωμα πρεπει να περναω βαφη ολο το μαλλι γιατι το ασπρο θα ξερασει!!και το γκρι τηα φυγει με τα λουσιματα!!αμα εγω αφησω να ξερασει και οταν ερθει η ωρα να περασω τη ριζα μου μονο 12.1 με 12,81 και 40 οξυζενε (δηλαδη αυτο που εκανα πριν και ημουν ευχαριστημενη στο φουλ εδω και 6 χρονια)θα ειναι οπως πριν?η τελος παντων θα φαινονται ομοιομορφα?εκανα την αλλαγη για να κατεβω μια βαθμιδα οξυζενε αλλα προτιμω να βαφω τη ριζα μονο εστω και με 40 αρι παρα ολα τα μαλλια και να μετραω τριχες σπασμενες!!εχω και ενα γαμο την αλλη βδομαδα και ντρεπομαι να εμφανιστω μην νομιζουν οτι εχω ντυθει γρια σε παρτυ μασκε!!!!ευχαριστω εκ των προτερων!!

ELENI.T

Ιδιότητα: Wannabe Κομμωτής/ρια
Πόλη: ΣΑΜΟΣ

Re: ΜΑΛΛΙΑ ΓΚΡΙ SOS!!!!

Δημοσίευσηαπό mixalis » 01 Μαρ 2013 15:06

Ή δε κατάλαβες καλά τις οδηγίες της καθηγήτριας ή η καθηγήτρια δεν έχει καταλάβει τους κανόνες της κομμωτικής....
Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις βαφή με 30άρι (και με 20άρι μη σου πω) σε τέτοιο μαλλί και να μην σου μείνει στο χέρι. Σαφέστατα το γκρι χρώμα θέλει συνέχεια ανανέωση, αλλά υπάρχουν ένα σωρό επιλογές από όλες τις εταιρίες για τέτοια αποτελέσματα. Μην διανοηθείς καν να ξαναπεράσεις το μήκος με τόσο δυνατό οξυζενέ!!!
http://cut-cut.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
mixalis
Συντονιστής

Ιδιότητα: Κομμωτής
Πόλη: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό ELENI.T » 01 Μαρ 2013 19:36

Εχεις δικιο!!στη σχολη καναμε την καταστροφικη αλλαγη!!εγω ειμαι αρχαρεια και λεω για να μην μου ειπε κατι μαλλον ειναι και μια καλη λυση!!αλλα τελικα ηταν μοιραιο λαθος!!ασε που με το πρωτο λουσιμο εγινε σχεδον οπως πριν.δηλαδη καναμε μια τρυπα στο νερο!!τωρα τα πλακωνω στα λαδια και σκεφτομαι να αγορασω και την σειρα chi μπας και ερθουν λιγο στα ισα τους!!ευτυχως εχω πολυ χοντρη τριχα και πολυ πικνα μαλλια και δεν πολυ φαινετε!!και τωρα τη ριζα με τι να την βαψω?εκεινη μου ειπε ελα οταν ειναι να την περασουμε με 12.1 και 12.81 και 40 αρι!οπως και πριν!!να την ξαναεμπιστευτω?
ELENI.T

Ιδιότητα: Wannabe Κομμωτής/ρια
Πόλη: ΣΑΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό mixalis » 01 Μαρ 2013 20:49

Αφού ήσουν ευχαριστημένη με αυτό που τα πέρναγες χρόνια, συνέχισε έτσι. Και όταν αποφασίσεις να πειραματιστείς, καλό είναι να το ψάξεις περισσότερο και σε κάποιον που αναλαμβάνει ευθύνη των συμβουλών του....
http://cut-cut.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
mixalis
Συντονιστής

Ιδιότητα: Κομμωτής
Πόλη: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 03 Μαρ 2013 08:35

Κάνε τις περιποιήσεις σου με την σειρά που επέλεξες (έχω ακούσει πολύ καλά λόγια).Όσο για το χρώμα καλό είναι να αφήσεις την άπειρη έμπειρη να ασχοληθεί με αλλων μαλλιά. Δυστυχώς το ζήτημα της παιδείας πάσχει. Ζητούν από κομμωτέςνα εκπαιδεύουν νέους κομμωτές, αλλά δυστυχώς δεν έχουν εκτιμήσει το γεγονός πως κανένας αξιόλογος κομμωτής δεν θα άφηνε το μαγαζί του για να μπει στην λογική του δημοσίου. Επομένως καταλαβαίνεις τι έχει μαζευτεί στις σχολές. Μέ κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις φυσικά που είναι ελάχιστες.
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για μαλλιά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 4 επισκέπτες

Site Login