Ερωτήσεις για μαλλιά

Μακρυ μαλλι για αντρα...

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς

Μακρυ μαλλι για αντρα...

Δημοσίευσηαπό Olajuwon » 20 Μάιος 2010 08:58

Γεια σας και απο μενα,καλως ηρθα στο ομορφο φορουμ σας...

Λοιπον,ειμαι 18 χρονων και παντα ηθελα να αφησω μακρυ μαλλι αλλα οι περιστασεις δεν το επετρεπαν και κυριως ο τυπος του μαλλιου μου,οταν ειναι κοντο ειναι μια χαρα αλλα οταν μεγαλωνει ειναι πολυ σγουρο και αρκετη ωρα μετα το μπανιο γινεται αφανε :P και εχω προβλημα καθως αν δεν το τιγκαρω με ζελε ειναι δυσκολο να βγω απο το σπιτι.

Αυτο που θελω απο εσας ειναι να μου πειτε αν υπαρχει καμια μεθοδος να γινει το μαλλι μου πιο μαλακο και να πεφτει και οχι να γινεται αφανα,δε ζηταω πολλα ουτε να ειναι ισιο,ετσι κι αλλιως δε μαρεσει το ισιο ουτε σε αντρες ουτε σε γυναικες

Με κατι τετοιο θα ημουν απολυτα ικανοποιημενος

Εικόνα

Επιπλεον το μαλλι μου ειναι και πυκνο,ευχαριστω και ελπιζω να μου απαντησετε συντομα...

Olajuwon

Ιδιότητα: Πελάτης
Πόλη: Athens

Re: Μακρυ μαλλι για αντρα...

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 20 Μάιος 2010 09:12

Μια ισιωτική θα σε βόλευε αρκετά και θα μπορούσες άνετα να κρατήσεις μήκος μέχρι την βάση του αυχένα. Αν έχεις σκοπό να τα αφήσεις πιο μακρυα καλό θα ήταν να κάνεις υπομονή. Όσο πιο μακρυά είναι τα μαλλιά, τόσο περισσότερο βάρος έχουν και οι μπούκλες αρχίζουν και ανοίγουν όλο και περισσότερο.
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Δημοσίευσηαπό johnny » 21 Μάιος 2010 10:48

Κι εγω πιστεύω οτι οσο πιο μακριά τόσο καλύτερο. Για εμάς τους άντρες όμως παίζει ρόλο και το φανταριλίκι, οπότε μην επενδύσεις σε κάτι που θα χάρεις για πολύ λίγο.Είναι ξενέρωμα να κουρεύεσαι για το στρατό.
Επίσης αν θές να σπάσεις το πολυ αφανέ, μην τα στεγνώνεις πριν βάλεις τζελ.
Τέλος, "πότε θα γυρίσει κι ο τροχός να κλάψει κι ο Γκασόλ"
Άβαταρ μέλους
johnny
Διαχειριστής

Ιδιότητα: Κομμωτής
Πόλη: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Olajuwon » 21 Μάιος 2010 12:59

Για στρατο εχω χρονια ακομα αφου του χρονου θα μαι πρωτοετης φοιτητης!

Αντιπαθεια στον Γκασολ επειδη χανει η Ελλαδα απο την Ισπανια η μηπως κελτης; :D

Οσον για την ισιωτικη,θα μπορουσατε να μου πειτε τι ακριβως γινεται στη συκγεκριμενη μεθοδο; Ποσο μακρυα πρεπει να ναι τα μαλλια μου για να την κανω και ποσο στοιχιζει;
Olajuwon

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 22 Μάιος 2010 09:38

Γκασόλ; τι είναι αυτό παλλικάρια κανένας Γάλλος κομμωτής; :lol: :lol: :lol:
Δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερο μήκος για να κάνεις ισιωτική. Καλό όμως είναι να γίνει από την στιγμή που το σγουρό σου αρχίζει και σε ενοχλεί. Ειναι τεχνική που γίνεται σε 2 φάσεις. Πρώτα μπαίνει προϊόν στα μαλλιά που τα ισιώνει, ξεβγάζεται και έπειτα με άλλο προϊόν σταθεροποιείται. Μπορεί να υπάρχουν κάποιες παραλλαγές στον τρόπο εφαρμογής ανάλογα με την εταιρεία. Το αποτέλεσμα δεν είναι απολύτως ίσιο και εξαρτάται κατά πολύ από την τάση που έχει το σγουρό σου. Πάντως ανοίγει αρκετά την μπούκλα. Συνολίκα δεν πέρνει περισσότερο από 1/2 ώρα για να γίνει και το κόστος του ποικίλει από κομμωτήριο σε κομμωτήριο. Το αποτέλεσμα είναι σχετικά μόνιμο απλά όταν μεγαλώνουν τα μαλλιά, εννοείται ότι αυτά που βγαίνουν δεν έχουν υποστεί την τεχνική και είναι τόσο σγουρά όσο πάντα... Επομένως κάθε φορά που θα σε ξαναενοχλούν τα νέα μαλλιά που βγαίνουν θα πρέπει να κάνεις εφαρμογή αλλά μόνο σε εκείνο το σημείο.
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Δημοσίευσηαπό johnny » 24 Μάιος 2010 14:24

Olajuwon έγραψε:
Αντιπαθεια στον Γκασολ επειδη χανει η Ελλαδα απο την Ισπανια η μηπως κελτης; :D

Οχι κελτης βεβαια.
Για το ύφος που εχει οταν παιζει αντιπαλος μας.

Σε γενικη ομολογια η ισιωτικη θα σε ικανοποιησει.Καλα αποτελεσματα.
Άβαταρ μέλους
johnny
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Olajuwon » 23 Αύγ 2010 01:21

Γεια σας ξανα,πλεον το μαλλι μου εχει αρκετα μεγαλωσει,τραβωντας τις τριχες που ειναι στο μετωπο αυτες φτανουν σχεδον μεχρι εκει που τελειωνει η μυτη,βεβαια ολο αυτον τον καιρο εχω παρακολουθησει μια τριχοπτωση.Καθε φορα που λουζομαι η βαζω ζελε(δεν ξερω αν ειναι σωστο που βαζω ακομα ζελε) βλεπω στα χερια μου 15-20 τριχες και δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο η οχι,Παντως μου εχουν πει πως τωρα που εχει μεγαλωσει πρεπει να σταματησω να πλενομαι με wash&go και να χρησιμοποιω ''γυναικεια'' σαμπουαν και λοσιον.Οντας τελειως ασχετος θα ηθελα να με συμβουλευσετε πανω σε αυτα που θελω να μαθω!
Olajuwon

Δημοσίευσηαπό johnny » 23 Αύγ 2010 13:03

To gel καλό ειναι να το ελλατωσεις. Χρησιμοποίησε κάποιο κερί.
Στο θέμα του σαμπουάν αν δεν μπερδευονται δε χρειάζεται μαλακτικη. Ενα σαμπουάν που σου προτείνω για ανδρες, ειναι της elvive υπέρ της πύκνωσης. Θα το βρεις στα super markets, σε γκρι συσκευασια.
Ίσως αντιμετωπίζεις τριχόπτωση, η οποία εννοείται πως φαίνεται περισσότερο τωρα που η καθε τρίχα που πεφτει ειναι διπλάσια σε μηκος εκείνων που είχες.
Επίσης καλό ειναι να μηνκοιμάσαι με κάποιο προιόν στα μαλλιά.
Άβαταρ μέλους
johnny
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Olajuwon » 23 Αύγ 2010 13:12

johnny έγραψε:Επίσης καλό ειναι να μηνκοιμάσαι με κάποιο προιόν στα μαλλιά.

Ειναι κατι που συμβαινει πολυ συχνα,θα προσπαθησω να το αποφευγω οσο περισσοτερο μπορω,ευχαριστω!

Επισης θα θελα να ρωτησω πως να χρησιμοποιω το κερι γιατι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μου,απλως ξερω οτι στην αφη ειναι πολυ πιο σκληρο απο το gel και αν δεν το κανεις καλα τοτε μενουν ''ασπρακια'' πανω στο μαλλι!
Olajuwon

Δημοσίευσηαπό johnny » 24 Αύγ 2010 22:08

Εξαρτάται απ το κερί. Ο πηλός και ο άργιλος είναι κυρίως σκληρα.
Τα κεριά ξεκινάνε από μια πολύ ρευστή σύνθεση και καταλήγουν σε στυλ τσίχλας. Για αρχή διάλεξε ένα στην ρευστότητα του τζελ που χρησιμοποιούσες. Και όπως και με το ζελέ, πρώτα το απλώνουμε στα χέρια μας και μετά στα μαλλιά για να αποφύγουμε να κάτσει το προιόν σε ένα σημείο.
Άβαταρ μέλους
johnny
Διαχειριστής

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για μαλλιά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot], Google [Bot] και 2 επισκέπτες

Site Login