Ερωτήσεις για μαλλιά

ξανθο μπεζ

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς

ξανθο μπεζ

Δημοσίευσηαπό phani » 21 Ιαν 2010 21:46

Γεια σας παιδια,χαρηκα παρα πολυ που σας πετυχα τυχαια!! μηπως κ σεις με βοηθησετε να πετυχω την αποχρωση που θελω. το φυσικο μου ειναι σκουρο καστανο κ προσπαθω να το κανω μεσαιο ξανθο(8-9) που ομως να φερνει προς το μπεζ-σαντρε, χωρις κιτρινες η πορτοκαλι αποχρωσεις. εδω κ ενα χρονο το προσπαθω, εχω απογοητευτει απο 2 κομμωτηρια κ ειπα να το προσπαθησω μονη μου. τελευταια φορα πεισθηκα να κανω κ ανταυγειες οι οποιες ωραιες βγηκανε αλλα μου χαλασαν ολη τη βαση. εγινε ενα πολυ ανοιχτο κιτρινο.. στον μηνα τα περασα εγω ενα ξανθο ανοιχτο ταμπακο με 25,σχεδον το πετυχα στα εξω,φαινονται ακομα λιγο κιτρινα κ η βαση πορτοκαλιζει.. εχετε καμια συμβουλη τι να προσπαθησω την επομενη φορα?

phani
Νέο Μέλος

Re: ξανθο μπεζ

Δημοσίευσηαπό johnny » 22 Ιαν 2010 00:16

Προφανως να πας σε ενα τριτο κομμωτηριο που θα σου συστησει καποια φιλη σου και να δει την υπαρχουσα κατασταση. Πες του αυτα που μας ειπες κι οτι αλλη πληροφορια σκεφτεις οτι μπορει να φανει χρησιμη και ... καλη τυχη. Καταλαβαινω οτι μπορει να απογοητευτηκες, αλλα μονη σου δε θα καταφερεις ομοιομορφια.Εκτος αν εισαι πολυ τυχερη. :D
Άβαταρ μέλους
johnny
Διαχειριστής

Ιδιότητα: Κομμωτής
Πόλη: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 22 Ιαν 2010 12:06

Και η δικιά μου γνώμη είναι να συμβουλευτείς επαγγελματία που θα εκτιμήσει την κατάσταση από κοντά. Μετά μην ξεχνάς ότι και οι αλλαγές περιλαμβάνουν και ένα "ρίσκο" που περισσότερο μπορεί να οφείλεται σε λάθος συνεννόηση παρά σε άγνοια του κομμωτή να πετύχει αυτό που θέλει η πελάτισσά του. Απλώς προσπάθησε να βρεις έναν επαγγελματία που να μιλάτε με τον ίδιο τρόπο και να σε καταλαβαίνει... Όταν είσαι έτοιμη να πειραματιστείς από μόνη σου με πράγματα που δεν τα γνωρίζεις και κινδυνεύεις ανά πάσα στιγμή ένα χρώμα να το πληρώσεις και να το ξαναπληρώσεις και πάλι να το ξαναπληρώσεις επειδή σίγουρα κάποιο λάθος θα κάνεις, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην εμπιστευτείς κάποιον που είναι επαγγελματίας, είναι εκπαιδευμένος σε αυτήν την δουλεία και σίγουρα έχει καλύτερη οπτική επαφή με το κεφάλι σου από εσένα???
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Δημοσίευσηαπό phani » 22 Ιαν 2010 13:13

Πιστεψτε με κ γω θα προτιμουσα να αφεθω σ ενα κομμωτη,παρα να βασανιζομαι μονη μου, αλλα εχω χασει τελειως την εμπιστοσυνη μου. να κανω μια ερωτηση? εχω την εντυπωση οτι τα ρεφλε ποτε δε μου δινουν τη ψυχρη αποχρωση που θελω,ειδικα την τελευταια φορα ηταν καταστροφη. μηπως να ζηταω να μην μου κανουν? μπορει μια απλη βαφη να μου δωσει το σωστο χρωμα? εστω με ελαφρυ ντεκαπαζ στη ριζα καθε μηνα? θελω να παω με οδηγιες,γιατι αυτα που μου εχουν κανει ως τωρα δεν εχουν αποτελεσμα
phani
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 23 Ιαν 2010 15:04

Αν είσαι πολύ σκούρη το καθαρό 8-9 βγαίνει με ντεκαπάζ και ρεφλέ. Αν δεν θες να βγαίνει πολύ ψυχρό το χρώμα μπορείς να ζητήσεις ένα μπεζ. Σε κάθε περίπτωση να δείχνεις το χρώμα που θες στο χρωματολόγιο έτσι ώστε να είναι ξεκάθαρο αυτό που ζητάς.
Θα ρωτήσω όμως κάτι: αν είσαι τόσο σκούρη μήπως το 9 είναι υπαρβολίκά ανοιχτό για τα χρωματικά δεδομένα σου? Μήπως πχ. ένα ψυχρό σοκολά θα έδειχνε καλύτερο επάνω σου και να το φώτιζες με λίγες καθαρές ανταύγειες?... Λέω, αλλά ρώτα έναν κομμωτή από κοντά να σου πει την γνώμη του γι' αυτό.
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Δημοσίευσηαπό phani » 23 Ιαν 2010 21:06

Αν κ τα μαλλια μου ειναι σκουρα,εχω πολυ λευκη επιδερμιδα κ μελια ματια, κ ολοι μου λενε πως το ξανθο μου ταιριαζει,απλα το θελω να φαινεται φυσικο (οσο γινεται). με ρεφλε εχω βγει ικανοποιημενη καποιες φορες,αλλα το αποτελεσμα κραταει 2 βδομαδες μονο-ακομα κ με τη χρηση του σαμπουαν silver- κ εχω παρατηρησει πως θελει στο τσακ για να βγει οπως μ αρεσει,,εχω φυγει κ με γκριζες ακρες κ με κιτρινα.. νιωθω αγχος κ γινομαι σπαστικη που ζηταω να ναι καποιος απο πανω μου συνεχεια,που του εχω ηδη εξηγησει τι θελω!!! μηπως εχω πεσει σε ερασιτεχνες? θελω ενα σταθερο αποτελεσμα που να κραταει ενα μηνα. αστε που εχω κ μακρια μαλλια κ με ολα αυτα τα πειραματα μου εχουν τσακισει την τριχα,ολο μασκες ειμαι κ η ψαλλιδα δεν εχει τελος..συγνωμη αν το κουρασα πολυ, ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες
phani
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 24 Ιαν 2010 09:25

Επομένως είναι θέμα να συνειδητοποιήσεις ότι έχεις σκούρη βάση και το ξανθό σε εσένα είναι μια υπόθεση που θέλει κόπο, χρόνο και χρήματα....
Ρεφλέ που να κρατάει μήνα δεν θα βρεις. Εδώ και οι βαφές στο 20 ήμερο ψιλοξεθωριάζουν. Πόσο μάλλον αν η ποιότητα των μαλλιών σου δεν είναι αυτή που πρέπει.
Αυτό που χρειάζεται μια βάση σαν και την δικιά σου για να κρατήσει ένα αξιοπρεπές ξανθό είναι:
-ρίζα κάθε 20 ήμερο
-ανταύγειες κάθε 3μηνο
-ρεφλέ κάθε 20 ήμερο
-μια κομμωτηριακή σειρά βαθιάς ενυδάτωσης ή αναδόμησης (ανάλογα με τις ανάγκες των μαλλιών σου)
-μάσκα σε κάθε λουσιμο
-αμπούλες μία φορά το 10ήμερο. (Καλύτερα να τις κάνεις στο κομμωτήριο).
Αν ακολουθήσεις αυτόν τον τρόπο το ξανθό σου θα βγει καλύτερο, η απόχρωση θα σε ικανοποιεί μήνα τον μήνα όλο και περισσότερο και παράλληλα θα ενισχύσεις τα μαλλια σου ώστε να δείχνουν καλύτερα παρ'όλες τις τεχνικές.
Θα προτιμούσα επίσης να κάνεις τον συνδυασμό βαφή-ανταύγειες-ρεφλέ παρά τον συνδυασμό ντεκαπάζ-ρεφλέ. Θα διατηρήσεις τα μαλλιά σου σε καλύτερη κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για μαλλιά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Site Login