Ερωτήσεις για μαλλιά

ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗΣ ΞΑΝΘΩΝ..ΕΔΩ!!

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς

Re: ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗΣ ΞΑΝΘΩΝ..ΕΔΩ!!

Δημοσίευσηαπό sienna » 11 Μαρ 2012 14:21

δεν τη γνωριζω τη μασκα.οσο για την πρασινη της κερασταζ εχω ακουσει εγω οτι ειναι ποοολυ καλη.για τα προιοντα της chi περα απο το διασημο μεταξι,εχετε ακουσει κατι?χρησιμοποιω σαμπουαν και μια θεραπεια και προσπαθω να διασταυρωσω γνωμες :)

sienna
Δραστήριο Μέλος

Ιδιότητα: Πελάτισσα
Πόλη: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό YBERA » 11 Μαρ 2012 23:22

<αφαιρεθηκε διαφημιστικη καταχωρηση προιοντος>

Καλησπέρα σε όλους,
Θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι. Την λέξι ΜΠΟΤΟΞ χρησιμοποιούν πολλοί, γιατί σημαίνει ανανέωση – αναγέννηση, αλλά κανείς δεν την γράφει στα προϊόντα του διότι είναι σήμα κατατεθέν της YBERA®Professional, παγκοσμίως. Το μοναδικό προϊόν το οποίο μπορεί να προσφέρει αυτή την ανανέωση μαλλιών είναι το BOTTOX®Capilar της YBERA®Professional. Δεν υπάρχει καλύτερη θεραπεία για κατεστραμμένα μαλλιά στην αγορά, με διάρκεια 3 μήνες. Για πληροφορίες επισπευτείτε το

<αφαιρεθηκε διπλη τοποθετηση link>
YBERA Professional
Άβαταρ μέλους
YBERA

Ιδιότητα: Κομμωτής
Πόλη: Rio de Janeiro

Δημοσίευσηαπό δημητρουλίνι » 12 Μαρ 2012 17:27

Και από πότε το σήμα κατατεθέν καθιστά ένα και μόνο προϊόν αξιόλογο σε σχέση με τα αντίστοιχα που υπάρχουν χωρίς το εν λόγω trademark? Από την εμπειρία μου στα κομμωτήρια και ως ξανθιά τόσα χρόνια, οι θεραπείες από την εκάστοτε συνεργαζόμενη εταιρία λίγες διαφορές έχουν μεταξύ τους. Όλες υπόσχονται το Α, στην ουσία η ποιότητα της υπηρεσίας είναι κάπου στο Β, συμπεριλαμβανομένης της μικρής διάρκειας και της μη ουσιαστικής αλλαγής πάνω στην τρίχα, πέρα από μια εντονότερη ενυδάτωση από αυτή που παίρνεις από μια απλή μάσκα.
Sienna δε γνωρίζω καθόλου τα άλλα προϊόντα της chi πέρα από το διάσημο μετάξι, αλλά πάνω κάτω όλα τα επαγγελματικά προϊόντα την ίδια ποιότητα έχουν. Προτίμησε σαμπουάν και μάσκα για βαμμένα μαλλιά, για να σου κρατάει περισσότερο το χρώμα.
Η πράσινη (age recharge) της kerastase είναι υπερεκτιμημένη μάσκα. Ελάχιστη διαφορά είδα στα μαλλιά μου. Για εμένα η top μάσκα της εταιρίας είναι η καλοκαιρινή μάσκα για τα βαμμένα μαλλιά με φίλτρα uv. Γενικώς όλη η σειρά είναι πολύ καλή, σαμπουάν. κρέμες, αντηλιακά και σιλικόνη. Δυστυχώς τη βρίσκεις μόνο το καλοκαίρι αλλά είναι ιδανική για ξανθά μαλλιά που ταλαιπωρούνται και περισσότερο με τον ήλιο.
Less is more......
δημητρουλίνι
100 posts

Πόλη: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό YBERA » 12 Μαρ 2012 19:26

δημητρουλίνι, δεν ξέρω τι εμπειρίες έχεις με διάφορα προϊόντα, πάντως δεν έχεις δοκιμάσει την θεραπεία BOTTOX της YBERA. Η θεραπεία αυτή είναι ένα επαναστατικό προϊόν με εξαιρετικά αποτελέσματα, ειδικά στα κατεστραμμένα ξανθά μαλλιά. Για το λόγο αυτό, τα κορυφαία κομμωτήρια σε όλη την Ευρώπη και τώρα στην Ελλάδα συνεργάζονται και εφαρμόζουν την θεραπεία BOTTOX. Δεν μπορεί να είναι όλοι λάθος? Μπορεί?
YBERA Professional
Άβαταρ μέλους
YBERA

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 12 Μαρ 2012 20:14

Δυστυχώς για κάποιες περιπτώσεις ή ευτυχώς για όλους τους υπόλοιπους, οι πελάτισσες και ειδικά οι τακτικές δεν εντυπωσιάζονται από το "πάθος" που μας διακρίνει για συγκεκριμένα προϊόντα ή ακόμη χειρότερα όταν διαφημίζουμε τις ικανότητές μας στον κλάδο σαν μοναδικές.
Η σχετικά μικρή μου πείρα μου έχει αφήσει την εντύπωση πως τα κομμωτηριακά προϊόντα είναι σαφώς καλύτερα απ'αυτά του εμπορίου, όμως οι διαφορές τους είναι μικρές όσον αφορά την μεταξύ τους σύγκριση. Και πάλι δυστυχώς οι εξαιρέσεις αφορούν κάποιες συγκεκριμένες εταιρείες που τείνουν περισσότερο να μοιάζουν στην ποιότητα με τα προϊόντα μαζικής παραγωγής... Όσον αφορά το προϊόν της Kerastase που αναφέρθηκε είναι πολύ καλό, σχεδόν από τα καλύτερα που κυκλοφορούν. Όμως η σχέση τιμής-απόδοσης προϊόντος θεωρώ ότι αφήνει άσχημες εντυπώσεις στην πελάτισσα που το αγοράζει.
Θεωρώ ότι έχουν περάσει ανεπιστρεπτί οι εποχές που προσκυνούσαμε μια εταιρεία ή ένα όνομα κορυφή της κομμωτικής. Ακόμη και κορυφαίοι συνάδελφοί μας που εργάζονται στο χώρο της μόδας τονίζουν ιδιαίτερα την σημασία της ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ και της ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟΤΗΤΑΣ και θεωρούν τιμή τους να είναι μέλη μιας δημιουργικής ομάδας. Παρακολουθώ με προσοχή αρκετές κομμωτηριακές κοινότητες και θεωρώ πως ο τρόπος που συνομιλούμε με τους απλούς ανθρώπους που ενδιαφέρονται για τα μαλλιά τους, αλλά και μεταξύ μας οι κομμωτές είναι απλός, ουσιαστικός και χωρίς ιδιαίτερα σύνδρομα. Θεωρώ πως όπως και στην αγορά έξω, έτσι και εδώ οι πελάτες είναι ο λόγος ύπαρξης όλων των επαγγελματιών. Σαφώς και μία πελάτισσα δεν είναι δυνατόν ναέχει δοκιμάσει τα πάντα ακόμη και μία επαναστατική μέθοδο. Όμως η διορατικότητά της δήμητρας σαν έμπειρης πελάτισσας είναι κάτι παραπάνω από σεβαστή και προσωπικά για εμένα κάθε κριτική τηςείναι ευπρόσδεκτη. Σεβαστό και θεμιτό είναι να υπερασπιζόμαστε τα εργαλεία της δουλειάς μας και την ίδια την δουλειά μας. Όμως όταν μια πελάτισσα μας δείχνει με τον τρόπο της ότι παραέχουμε γίνει φορτικοί με την κατά μέτωπο διαφήμιση, οφείλουμε να της αφήνουμε τοπρονόμιο ναέχει τον τελευταίο λογο...
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Δημοσίευσηαπό YBERA » 12 Μαρ 2012 22:15

Μαρία καλησπέρα,
Δέχομαι κάθε κριτική εφόσον είναι βάσιμη. Βάσιμη μπορεί να είναι μόνο τότε αν κάποιος έχει δοκιμάσει μία θεραπεία η ένα προϊόν, διότι μόνο τότε έχει άποψη. Ότι αφορά το BOTTOX, την Κυριακή γύρισα από Θεσσαλονίκη που κάναμε παρουσίαση στα κορυφαία καταστήματα (Ξανθή, Yianni Hair SPA, Ariane και αρκετά άλλα). Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικά θετικά, ειδικά μετά από εφαρμογές που έχουν γίνει σε μοντέλα. Πρέπει να δοκιμάζεις για να έχεις άποψη και μετά να κρίνεις αν κάτι αξίζει η όχι.
YBERA Professional
Άβαταρ μέλους
YBERA

Δημοσίευσηαπό δημητρουλίνι » 12 Μαρ 2012 23:15

Καλησπέρα. Χαίρομαι που απαντήσατε σε όσα είπα παραπάνω γιατί έτσι μου δίνεται η ευκαιρία να διατυπώσω κι εγώ ορισμένες απόψεις μου.
Το προϊόν σας δε το γνωρίζω, και δεν το έκρινα ως προς την ποιότητα του. Μίλησα για όσες θεραπείες έχω δοκιμάσει εγώ και την άποψη που έχω αποκομίσει από αυτές ως πελάτισσα. Μπορεί να μην είναι η αντικειμενικότερη, καθώς δεν είμαι επαγγελματίας κομμώτρια. Ανήκω όμως στο πολύ μικρό ποσοστό των πελατισσών που καταφέρνει να έχει υγιέστατα μακριά πλούσια ξανθά μαλλιά, οπότε από αυτό και μόνο μπορείτε να καταλάβετε ότι τα φροντίζω σωστά και με επαγγελματικά προϊόντα.
Ο τρόπος που μιλάτε για το προϊόν σας μου θυμίζει διαφήμιση που γίνεται στην τηλεόραση, διανθισμένη με εντυπωσιακά λόγια και εικόνες με μαλλιά επεξεργασμένα με photoshop. Δεν αμφισβητώ, και πάλι, την όποια αποτελεσματικότητα που μπορεί να έχει, αλλά προσωπικά, σαν πελάτισσα, περισσότερο θα με κέρδιζε μια πιο προσγειωμένη, λεπτομερής περιγραφή του προϊόντος από εσάς. Ο τρόπος που διαφημίζετε το προϊόν σας είναι παρόμοιος με των άλλων εταιριών, δηλαδή στα λόγια τα ίδια αποτελέσματα υπόσχεστε. Στην πραγματικότητα όμως υπάρχει διαφοροποίηση?
Όσον αφορά τα προϊόντα που ανέφερα προηγουμένως, ήταν μια προσωπική δική μου πινελιά στο θέμα της Sienna. Προϊόντα που μου έχουν προταθεί από το κομμωτήριο και έχω δοκιμάσει και έχω δει τα αποτελέσματά τους στα δικά μου μαλλιά. Τα οποία μπορώ να προτείνω, με κάποια επιφύλαξη βέβαια μιας και όλα τα μαλλιά δεν αντιδρούν το ίδιο.
Χαίρομαι που δίνεται αυτή η δυνατότητα μέσα από το φόρουμ να ανταλλάσσουμε απόψεις για προϊόντα και με πελάτισσες, αλλά και με επαγγελματίες. Πραγματικά μας βοηθάει να καταλήξουμε τι αξίζει να εμπιστευόμαστε για τα μαλλιά μας και τι όχι.
Less is more......
δημητρουλίνι
100 posts

Πόλη: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό OLIVERSHAIR » 12 Μαρ 2012 23:34

Κάθε προϊόν χρειάζεται την διαφήμιση του και τα αντίστοιχα μοντέλα για να τραβάει τον κόσμο. Το αναφερόμενο προϊόν BOTTOX της Ybera έχει κάτι μοναδικό, μία σύνθεση η οποία προκαλεί τα κατεστραμμένα μαλλιά να παράγουν ξανά κερατίνη, κολλαγόνο και ελαστίνη. Έτσι πετυχαίνει να ανανεώνεται η τρίχα από μόνη της ξανά σαν να μην έχει υποστεί χημικές επεξεργασίες όπως βαφές, ανταύγειες, ντεκαπάζ κλπ.
Πράγματι μιλάμε για μία επαναστατική θεραπεία με διάρκεια 3 μήνες περίπου. Σε όποια πελάτισσα κάναμε την εφαρμογή έμεινε απόλυτα ευχαριστημένη. Απλά πρέπει να την δοκιμάζει κανείς για να καταλάβει ότι δεν είναι απλά μία θεραπεία, αλλά ή θεραπεία.
Passion for Hair is our Profession with Care
www.facebook.com/OLIVERSHAIR
Άβαταρ μέλους
OLIVERSHAIR

Πόλη: Νέα Φιλαδέλφεια

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 13 Μαρ 2012 07:24

Ybera, νομίζω πως την απάντησή μου την πήρες από την Δήμητρα. Θεωρώ πως προμοτάρεις υπερβολικά και επίμονα τα προϊόντα σου στο φόρουμ και αυτό κουράζει. Ίσως αν το πας πιο χαλαρά να έχεις περισσότερα αποτελέσματα απ' όσο τώρα. Κάποια από τα κομμωτήρια που ανέφερες τα γνωρίζω αρκετά καλά από μέσα, γνωρίζω πως δουλεύουν. Επιπλέον, το να κάνεις εφαρμογές δεν σημαίνει κιόλας πως το προϊόν σου θα τοποθετηθεί κιόλας στα ράφια τους όσο καλό και να είναι... Και αυτήν την δουλειά την έχω κάνει και γνωρίζω.

Oliver's hair... ακόμη δεν είμαι σίγουρη πως δεν είστε ένα και το αυτό πρόσωπο με τον Ybera αλλά θα μπω στον κόπο να αναφερθώ ξεχωριστά... Θα αστειεύεσαι βέβαια όταν λες πως το "φανταστικό" προϊόν αναγκάζει τα μαλλιά να παράγουν εκ νέου κερατίνη κ.α.θαυματουργά. Σε ποιο σημείο ακριβώς της κατεστραμένης τρίχας συμβαίνει αυτό; θα ήθελα να μου εξηγήσεις... Αυτό - αναιρείς τα όσα λες από τη στιγμή που αναφέρεις πως η θεραπεία έχει διάρκεια 3 μήνες! Από αυτό και μόνο καταλαβαίνω πως όλα τα θαυματουργά συστατικά ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ από το προϊόν στην τρίχα. Πληροφοριακά σου θυμίζω πως ότιδήποτε περιέχεται στην τρίχα μέσα δημιουργήται στον θύλακα και από την στιγμή που μεγαλώνοντας η τρίχα βγει από τον θύλακα δεν μπορεί ο οργανισμός μας να της προσφέρει τίποτε περισσότερο από τον υδρολιπιδικό μανδύα που εκρίνει και προστατεύει την τρίχα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ. Τεχνικά μπορούμε να τοποθετήσουμε ότι θέλουμε στην τρίχα, αλλά μόνο να τοποθετήσουμε. Αν έχει βγει μια επαναστατική μέθοδος που κάνει νεκρά κύτταρα να λειτουργούν σαν ζωντανά θα ήθελα πολύ να το ξέρω. ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. Επομένως θα ήθελα να μου εξηγήσεις ΠΩΣ στην ευχή παράγει η τρίχα με το συγκεκριμένο προϊόν όλα τα θαυματουργά που ανέφερες; Σαν συμβουλή σου λέω πως η εποχή που οι συνάδελφοι δεν έδιναν και ιδιαίτερη σημασία στο προϊόν και στο πως λειτουργεί έχει περάσει χωρίς επιστροφή. Δεν μπορείς με πωλησιακά τερτίπια και φράσεις κλισέ να πείσεις. Και είναι κρίμα ειδικά αν το προϊόν σου είναι καλό γιατί με την επιμονή και τον τρόπο που το προωθείς το χαντακώνεις.
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Πόλη: Βέροια

Δημοσίευσηαπό chararous » 13 Μαρ 2012 19:35

Νιώθω κι εγώ την ανάγκη να προσθέσω πως εκτός από τους κομμωτές και οι πελάτες είανι πολύ πιο ενημερωμένοι και υποψιασμένοι.Και αν ακούσουν κάτι αναληθές ή υπερβολικό σας το εγγυώμαι ότι δεν θα δώσουν ούτε καν μια ευκαιρία στο προιόν. Για αυτό καλό είναι η πολιτική όλων να είναι η ειλικρίνεια.Αν όντως πιστεύετε στο προιόν σας και ξέρετε όντως με ποιόν τρόπο λειτουργεί να είστε βέβαιοι πως αυτό και θα το καταλάβει ο πελάτης και θα το εκτιμήσει. Το να λέει κάποιος επαγγελματίας ότι η νεκρή τρίχα θα ξαναγεννηθεί για μένα προσωπικά μειώνει την αξιοπιστία του. Να τονίσω ότι δεν θέλω να προσβάλω κανέναν κι ότι αυτή είναι απλά η άποψή μου!
chararous

Πόλη: αλεξανδρουπολη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για μαλλιά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot], Google [Bot] και 2 επισκέπτες

Site Login