Ερωτήσεις για μαλλιά

Συμβουλή για κούρεμα(ίσως και για χρώμα)

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς

Re: Συμβουλή για κούρεμα(ίσως και για χρώμα)

Δημοσίευσηαπό mag_gie » 11 Αύγ 2011 19:04

Δεν πειράζει Μαρία ευχαρστω πολύ για την απάντηση!
Το πρόσωπο μ δεν έπαθε τίποτα,δόξα το Θεο,απλώς με είχαν λουσει με μια τούρτα!:p
Ναι αυτή τη διχρωμια έχω τώρα απλά δε θέλω να βαφω καθόλου τα μαλλιά μου μέχρι να φύγει τελείως η βαφη! Κόκκινες αποχρώσεις έχω κάνει..βαικα οι κόκκινες απλώς καστανο που να έχει και κόκκινο μέσα!θα σου βάλω φωτό να δεις!απλώς θέλω να μ πες και τη γνώμη σου για το κουρεμα!πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερα κάποια φραντζα;θα βάλω και μια που είχα κάτι παρόμοιο!

Τελευταία επεξεργασία από mag_gie και 18 Αύγ 2011 01:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
mag_gie

Ιδιότητα: Πελάτισσα
Πόλη: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 11 Αύγ 2011 22:05

:lol: Νόστιμη η τούρτα; Τελικά μια εικόνα δεν είναι 1000 λέξεις, είναι: "ότι θέλεις θα πιστέψεις". Ευτυχώς!
Θα μου άρεσε λίγο φιλάρισμα στα μαλλιά, ειδικά αν θέλεις όγκο στο επάνω μέρος. Δεν είναι ανάγκη να είναι έντονο, μάλλον θα το προτιμούσα πιο ήπιο, και θα αναδείξει οτιδήποτε κάνεις σε χρώμα σε διαφάνειες ή ανταύγειες. Επίσης μπορεί να φανώ "κλασική" ή ακόμη και "γραφική", αλλά οι μύτες σ' όλο το μπροστινό μέρος θα χάριζαν πολύ στο πρόσωπό σου. Φράντζα αν θέλεις θα την προτιμούσα λοξή, αρκετή σε πάχος και αρκετά ακανόνιστη. Όχι όμως κοντή, ούτε αυστηρά τετράγωνη. Αν θέλεις χώρισμα στην μέση και φράντζα θα προτιμούσα πάλι κάτι κλασσικό και θα σου βάλω φώτο γι' αυτό.
Συνημμένα
e6d7x0.jpg
πάντα θηλυκό.
bce49_Jennifer_Lopez+Mar_29_2009.jpg
κλασσικό, αλλά κυκλοφορεί πολύ τελευταία
bce49_Jennifer_Lopez+Mar_29_2009.jpg (32.46 KiB) 342 προβολές
schwarzkopf-essential-looks-frisuren-2011-33.jpg
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Δημοσίευσηαπό VANILLA » 11 Αύγ 2011 23:49

ακριβως μαρια! μπερδευτηκαμε αλλα αφου καναν πλακιτσα παλι καλα!
εχεις εκφραστικο προσωπο ισως να συμφωνησει η μαρια!και ωραιο χρωμα ηδη μαλλιων
τα κουρεματα που βαλατε ειναι ολα απιθανα!ειναι τοσο θυληκες οι φρατζες αφελειες και αυτα!
και στην τελ φωτο ωραιο χρωμα η κοπελα! :D
you never know how strong you are, until being strong is the only choise you have!
Άβαταρ μέλους
VANILLA
Δραστήριο Μέλος

Πόλη: Αθηνα-κυκλαδες

Δημοσίευσηαπό mag_gie » 12 Αύγ 2011 02:04

Μωρε η τουρτα νοστιμη ηταν αλλα οχι για το προσωπο μου:P:P xaxa!
Λοιπον...τα 2 πρωτα κουρεματα οταν τα βλεπω πχ σε αυτες τις 2 μου αρεσουν πολύ,ειδικα της jlo το σταμπαρα κ γω πριν κανα 2 μερες(περισσοτερο για το ειδος της φραντζας γιατι για κουρεμα γενικα πολυ κοντο)..εχω θεμα με το μακρυ μαλλι!απλως αυτες που εχουν και τελεια χαρακτηριστικα(πχ μικρες μυτουλες!) με αυτα τα κουρεματα δεν εχουν θεμα!
παντως αυτο που λες με τις μυτες στο μπροστινο μερος μου το λεει και η μητερα μου πολυ,οπως και το να μην κανω κοντη φραντζα(εννοειται).
στο θεμα ογκου θελω αλλα οχι απο φιλαρισμα!το σιχαινομαιι!!θελω να πιανω το μαλλι και να το νιωθω 'πολυ' στα χερια μου..δεν ξερω αν με καταλαβαινεις :?
θα βαλω δυο ακομα τελευταιες ωστε να με δεις και με τη φραντζα..και επισης με το σκουρο χρωμα!

Vanilla το μαλλι μου τωρα ειναι η διχρωμια και οχι αυτο το καστανοκοκκινο ;)
οσο για το εκφραστικο προσωπο..χμμ εγω δεν μπορω να το καταλαβω η αληθεια ειναι¨)
mag_gie

Δημοσίευσηαπό johnny » 12 Αύγ 2011 11:37

Όπως πέφτει η μία μεριά γλύφοντας το πρόσωπό σου ελαφρώς στην 1η φωτογραφία, είναι και η λοξή φράτζα που θα επέλεγα εγώ για σένα. Αν εξαιρέσουμε την τούρτα, έχεις αρκετά καθαρό πρόσωπο, και είναι όμορφο να το επιδεικνύεις, αλλά όχι με το στυλ της 3ης (σσ ανασήκωμα της φράτζας)
Άβαταρ μέλους
johnny
Διαχειριστής

Ιδιότητα: Κομμωτής
Πόλη: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό VANILLA » 12 Αύγ 2011 12:09

εκανε και απολεπιση ας πουμε η τουρτιτσα?χεχε οντως το δευτερο και το πρωτο σε σενα ωραιο θα ηταν και εγω οταν τα χα φιλαρει επειδη εχω πολυ μαλλι μου κατσε καπως ηθελα να πιανω την μαλλουρα μου παλι και τα αφηνω ετσι καμια φρατζα κανω μονο!τωρα για το στυλ της φρατζας θα τ βρεις και στο κομωτηριο πιστευω!
you never know how strong you are, until being strong is the only choise you have!
Άβαταρ μέλους
VANILLA
Δραστήριο Μέλος

Δημοσίευσηαπό mag_gie » 12 Αύγ 2011 13:45

Καλησπερες!! Johnny βαζω και μια ακομα με φραντζα που ειχα πριν 4 χρονια!και τοτε πειτε μου τι πραγματικα φαινεται πιο ωραιο πανω μου! Το μονο που σκεφτομαι με τη λοξη φραντζα ειναι οτι δεν εχει καποιο ιδαιτερο στυλ..ενω αυτες των jlo kai j.aniston μου αρεσουν αρκετα!βεβαια ειναι θεμα τι σου πηγαινει γιατι αν μπορουσα θα ειχα μακρυ μαλλι και τιποτα αλλο! :)
Vanilla μωρε η τουρτα μονο απολεπιση στην μυτη μου εκανε, :) ..μετα μυριζα μονο αυτην..ηταν απαισιο!
Στο κομμωτηριο απλως παιρνεις μονο μια γνωμη(απο τον/την κομμωτη/ρια σου) ενω εδω ειναι περισσοτερες οποτε μπορεις να καταληξεις ευκολοτερα καπου..(ειδικα εγω που δεν μπορω τις μεγαλες αλλαγες στο κουρεμα)

Αυτες λοιπον ειναι και οι φωτος!σιγα σιγα πρεπει να σβηνω κιολας ;)
Τελευταία επεξεργασία από mag_gie και 18 Αύγ 2011 01:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
mag_gie

Δημοσίευσηαπό VANILLA » 12 Αύγ 2011 14:52

EMENA μαρεσει και το χρωμα στις πρωτες σου φωτο με την φρατζα της τελ σου φωτο .απλα :D
το ξανθο μαλλον να μην το ξανακανεις :Dγνωμη μου..
ακομα και το καλυτερο να τα βαψεις πχ ενα σοκολατι ανοιχτο κοντα στο φυσικο με την φρατζα
που λες θα σαι πλ ωραια!
και τωρα που την βλεπω καλυτερα η τελ φωτο ειναι η καλυτερη απο αποψη μαλλιου και χρωματος
τωρα ειναι εσυ τι θα κανειςκαι τι θα σου πουν εδω!
και ενα χρωμα που να σε βολευει μην το βαφεις συνεχεια!
Άβαταρ μέλους
VANILLA
Δραστήριο Μέλος

Δημοσίευσηαπό mag_gie » 12 Αύγ 2011 23:09

Χμμ!thnx vanilla για τη γνώμη σου!για να δούμε τι θα πουν και οι ειδικοί!:)
mag_gie

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 13 Αύγ 2011 08:48

Και εγώ σε προτιμώ με πιο κατεβασμένους τόνους χρωματικά, απ' το ξανθό.
Και η φυσική απόχρωση σου πηγαίνει πολύ και πάντα μπορείς να γυρίσεις σ' αυτήν. Τώρα όμως που αρχίζουν δυναμικά να εμφανίζονται τα κόκκινα σαν τάση, νομίζω θα είναι πολύ όμορφες κάποιες διαφάνειες στα μαλλιά σου. Μην τα φορτώσεις με τις κλασσικές ανταύγειες, ξεκίνα με λίγες πινελιές και στην πορεία απόφασίζεις. Επίσης αν δεν σε εκφράζει το κόκκινο μπορείς να κάνεις σοκολά προς το κόκκινο, καστανό ανοιχτό ή με χρυσές αποχρώσεις (όχι όμως στο ύψος του ξανθού) το πολύ μέχρι δύο τόνους πιο ανοιχτές από το φυσικό σου. Μπορείς επιλεκτικά να τις τοποθετήσεις, έτσι ώστε να πλαισιώνουν το πρόσωπο και να συνεχίζουν πίσω, έτσι ώστε αν γίνει και ένα ελάχιστο φιλάρισμα (τόσο ώστε να μαζεύονται όμως τα μαλλιά σου) να φαίνονται ανάμεσα στα μαλλιά σου. Στην πορεία μπορείς σταδιακά να βάζεις περισσότερες αν θέλεις. Την φράντζα είμαι της γνώμης να την κάνεις. Δίνει στυλ σε ένα κατά τ' αλλα μακρύ μαλλί που δεν έχει κάτι ιδιαίτερο στο κούρεμα και στις φώτο που σου έβαλα, είναι ζήτημα μηνών αν τελικά αποφασίσεις ότι θέλεις να την μακραίνεις. Επίσης μια σχετικά μακρυά φράντζα μπορείς κάλλιστα να την πας στο πλάι κόβοντάς την αλλιώς όποια στιγμή αποφασίσεις ότι θέλεις.
Μια σημείωση για το χρώμα: Θα είναι απαραίτητο τα ξεθωριασμένα μήκη σου να καλυφθούν με χρώμα κοντά στο φυσικό σου. Καταλαβαίνω ότι δεν θέλεις να κάνεις βαφή, αλλά αλλιώς δεν θα δείξει το χρώμα που σου προτείνω. Παρ'όλα αυτά καλό είναι να ξέρεις ότι γίνεται να μπει χρώμα μόνο σε ότι είναι ήδη βαμμένο και όχι πιο ψηλά. Στην πορεία όμως αν θα θελήσεις να προσθέσεις επιπλέον ανταύγειες, θα χρειαστεί ντεκαπάζ, αναγκαστικά. Έτσι κι αλλιώς όμως και τώρα στα βαμμένα μήκη δεν μπορείς να περάσεις κάτι πιο ανοιχτό σε βαφή....
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για μαλλιά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot] και 1 επισκέπτης

Site Login