Ερωτήσεις για μαλλιά

ΚΑΣΤΑΝΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ-ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΖΕΙ

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς

ΚΑΣΤΑΝΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ-ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΖΕΙ

Δημοσίευσηαπό MARYM » 31 Μάιος 2011 08:28

MARIA QR ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ

ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΒΑΦΩ ΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΔΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΕΧΩ ΛΕΠΤΑ ΣΠΑΣΤΑ ΣΓΟΥΡΑ ΜΑΛΛΙΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΣΤΑΝΟΞΑΝΘΑ ΜΕ ΞΑΝΘΙΕΣ ΑΝΤΑΥΓΕΙΕΣ .ΤΑ ΒΑΦΩ ΣΕ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΙΖΟΥΝ-ΧΑΛΚΙΝΙΖΟΥΝ ΚΙΤΡΙΝΙΖΟΥΝ.ΕΧΟΥΝ ΑΔΥΝΑΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΒΑΦΕΣ.

ΘΕΛΩ ΤΗΣ ΣΙΣΣΥΣ ΧΡΗΣΤΙΔΟΥ ΠΡΙΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΚΚΙΝΑ.ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΟΥΤΕ ΜΑΣΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ.!!!ΑΝΤΑΥΓΕΙΕΣ ΞΑΝΘΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΑΘΟΥΝ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΤΙ ΕΝΝΟΩ,ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΚΑΝΩ ΣΓΟΥΡΑ ΜΕ ΦΥΣΟΥΝΑ ΚΑΙ ΑΦΡΟ.ΟΙ ΞΑΝΘΙΕΣ ΑΝΤΥΓΕΙΕΣ ΔΕΝ ΣΠΑΝΕ-ΔΕΝ ΣΓΟΥΡΑΙΝΙΟΥΝ.
?

MARYM

Ιδιότητα: Πελάτισσα
Πόλη: ΛΑΡΙΣΑ

Re: ΚΑΣΤΑΝΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ-ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΖΕΙ

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 31 Μάιος 2011 15:02

Σ' ευχαριστώ, να είσαι καλά.

Το πως θα βγει το χρώμα σου εξαρτάται πολύ και από το φυσικό σου, όμως καλό είναι να ξέρεις ότι οι αποχρώσεις που βάζουμε στα μαλλιά με τον καιρό ξεθωριάζουν και αν δεν κάνουμε επανάληψη και συντήρηση χρωματος, λογικό είναι με τα λουσίματα να βγει το φόντο που έχουν απο κάτω. Και δυστυχώς, όλο αυτό κοκκινο-χαλκο-κίτρινο είναι το χρώμα που έχει απομείνει στα μαλλιά σου αφού ξεθωριάσει το χρώμα. Αυτό που πρέπει να κάνεις για να λυθεί το θέμα αυτό είναι να χρησιμοποιείς κατάλληλα σαμπουαν για βαμμένα μαλλιά που θα πάρεις από το κομμωτήριο. Πιο φτηνά μπορεί να βρεις στην αγορά, αλλά δεν θα είναι της ίδιας ποιότητας και δεν θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα...
Όσο για την μάσκα στο κομμωτήριο, πρόκειται για επιπλέον υπηρεσία και θα πρέπει να την ζητήσεις και τελικά να την πληρώσεις στο τέλος. Βέβαια αν τα μαλλιά σου χρειάζονται μάσκα θα έπρεπε να σου την έχουν προτείνει, αν όχι την ώρα που λούζεσαι και δεν έχει δώσει την σημασία που πρέπει ο βοηθός, τότε θα πρέπει να σου την προτείνει ο κομμωτής που ασχολείται μαζί σου και είναι σαφώς πιο έμπειρος. Ακόμη αν εσύ η ίδια νιώθεις ότι χρειάζονται τα μαλλιά σου επιπλέον ενυδάτωση καλό θα είναι να πάρεις από το κομμωτήριο φεύγοντας μια μάσκα που θα μπορείς να την εφαρμόζεις και στο σπίτι.
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Δημοσίευσηαπό MARYM » 01 Ιουν 2011 08:26

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΞΕΘΩΡΙΑΖΕΙ.ΖΗΤΑΩ ΕΝΑ ΚΑΣΤΑΝΟΞΑΝΘΟ ΧΡΩΜΑ ΜΕ ΞΑΝΘΕΙΕΣ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΕΣ ΑΝΤΑΥΓΕΙΕΣ. ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ ΚΑΣΤΑΝΟΞΑΝΘΟ!!!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ?
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝ ΒΑΛΟΥΝ Η ΘΑ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ Η ΘΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΖΕΙ.ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΜΑΣΚΑ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΧΡΕΩΣΟΥΝ ΕΦΟΣΟΝ ΜΟΥ ΤΟ ΠΟΥΝΕ.ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ,ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΑΦΗ ΤΟ ΜΑΛΛΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ.ΤΗ ΜΑΣΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ,ΤΟ ΦΟΡΜΑΡΙΣΜΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΡΕΩΣΟΥΝ!!ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΚΙΟΛΑΣ. ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΔΙΑΚΡΙΤΗ ΚΑΙ ΣΤΡΙΜΜΕΝΗ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΟΝΑ.ΤΟ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ.
wor
ΘΕΛΩ ΚΑΣΤΑΝΟΞΑΝΘΑ ΜΑΛΛΙΑ.!!
ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ IGORA?ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΛΑΡΙΣΑ?
MARYM

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 01 Ιουν 2011 09:41

Πρώτα απ' όλα σε όλα τα μέρη της Ελλάδος πλέον θα βρεις πολύ καλούς κομμωτές να σε εξυπηρετήσουν, απλά πρέπει να ψάξεις να βρεις το κομμωτήριο με το οποίο θα μιλάτε την ίδια γλώσσα και θα σε καταλαβαίνουν.
Όσον αφορά την μάσκα καλό είναι να ξέρεις ότι μόνο συγκεκριμένες μάσκες επιτρέπεται να μπουν στα μαλλιά αμέσως μετά το χρώμα. Συνήθως εφαρμόζουμε άλλες φόρμουλες σε μορφή λοσιόν ή αφρού που κλειδώνουν το χρώμα και κλείνουν πολύ καλά το περιτρίχιο. Μάσκες ενυδάτωσης, αναδόμησης, λείανσης, τροφής κ.λ.π. εφαρμόζονται συνήθως σε άλλες επισκέψεις όπου δεν εφαρμόζεται την ίδια ημέρα χρώμα ή που το χρώμα έχει εφαρμοστεί μόνο στην ρίζα. Το γιατί δεν σου προτείνουν κάτι ατο κομμωτήριό σου δεν το καταλαβαίνω και εγώ. Ίσως ο άνθρωπος που κάνει το λούσιμο να μην έχει εκπαιδευτεί καλά. Μπορείς όμως να προκαλέσεις μια συζήτηση με τον κομμωτή που σε αναλαμβάνει και να ζητήσεις κάποια συμβουλή για το τι μπορείς να κάνεις αμέσως μετά το χρώμα.
Τώρα για το χρώμα που δεν βγαίνει τόσο φυσικό όσο θα ήθελες, πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο, από την λάθος συννενόηση μέχρι το πόσο καλά χειρίζονται το βαφείο τους στο συγκεκριμένο κομμωτήριο.
Με την συζήτηση όμως όλα λύνονται και στην τελική, μπορείς να δοκιμάσεις χρώμα και σε άλλα κομμωτήρια που θα σου συστήσουν φίλοι σου.
Γενικά πιστεύω ότι το πιο πιθανόν είναι να μην έχετε βρει σωστό τρόπο επικοινωνίας με το κομμωτήριό σου, προσπάθησε αν σε βολεύει να κλείσεις το επόμενο ραντεβού σου σε μέρες και ώρες που είναι πιο χαλαροί και μπορούν να αφιερώσουν χρόνο για να συζητήσετε το χρώμα σου από την αρχή.
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΣΙΣΣΥ ΧΡΗΣΤΙΔΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

Δημοσίευσηαπό MARYM » 02 Ιουν 2011 07:52

ΤΟ ΟΤΙ ΒΑΦΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ!ΧΑΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΟΙ ΜΠΟΥΚΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΝΕΥΡΟ..

ΟΙ ΑΝΤΥΑΓΕΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ Η IGORA ΓΙΑ ΞΑΝΟΙΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΝΤΕΚΑΠΑΖ.? ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΣΙΣΣΥ ΧΡΗΣΤΙΔΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ???????
MARYM

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 02 Ιουν 2011 08:30

Το πρόβλημα δεν είναι να βάφεις τα μαλλιά σου κάθε δίμηνο. Αν το θεωρείς πολύ συχνό δεν είναι. Το να περνάς τα μήκη όμως, αν δεν γίνεται με τον σωστό τρόπο είναι ένα σοβαρό θέμα. Τα προϊόντα χρώματος που είναι για ανταύγειες και δίνουν απόχρωση και στα βαμμένα, μπορεί να μην είναι ντεκαπάζ, είναι όμως εξίσου δυνατά αν υπολογίσεις ότι για να λειτουργήσουν χρησιμοποιούνται δυνατά οξυζενέ.
Το χρώμα της Σίσυς δεν το θυμάμαι, αλλά καλό είναι να το εντοπίσεις στο χρωματολόγιο του κομμωτηρίου που εξυπηρετεί.
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Δημοσίευσηαπό MARYM » 02 Ιουν 2011 09:50

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ? ΝΑ ΔΩ ΔΗΛ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ.

ΚΑΝΩ ΣΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΛΟΥΖΟΜΑΙ ΜΑΣΚΑ.ΕΧΩ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΟΧΙ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ ΓΙΑ ΑΝΑΔΟΜΗΣΗ .ΚΑΝΩ ΜΑΣΚΕΣ ΜΕ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΕΠΤΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ .

ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΦΩ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΜΠΟΥΚΛΑ ΕΝΩ ΚΑΠΟΤΕ ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΑΦΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΠΙΟ ΥΓΙΗ.
MARYM

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 02 Ιουν 2011 11:05

Τον "σωστό τρόπο", όταν λέω έχει να κάνει με τον τρόπο που γίνεται το μείγμα, επομένως δεν μπορείς να ξέρεις..
Μπορεί όμως για την αφυδάτωση στα μήκη να φταίνε και άλλα εκτός από την βαφή. Πολύ μεγάλη ζημιά μπορεί να προκαλέσει το χτένισμα με πιστολάκι ή με μασιά χωρίς τα κατάλληλα προϊόντα που προστατεύουν από την θερμοκρασία...
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Δημοσίευσηαπό maria! » 25 Μάιος 2012 11:45

kalhmera...tha hthela na rwthsw mhpws gnwrizei kapoios ta noumera kai poia etaireia xrhsimopoihse h sissu xrhstidou gia na apokthsei auto to fovero kastano..euxaristw polu ek twn protairwn
maria!

Πόλη: athina

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για μαλλιά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 4 επισκέπτες

Site Login