Ερωτήσεις για μαλλιά

Η ΡΙΖΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς

Η ΡΙΖΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Δημοσίευσηαπό helenavou » 01 Μαρ 2011 15:58

Γεια σας, ειμαι 26 χρονων και βαφω τα μαλλια μου απο τα 11,εχω κανει ολα τα χρωματα και πειραματα,περυσι εβαφα καθε βδομαδα τα μαλλια μου,μεχρι να καταληξω ποιο χρωμα μου παει,και το βρηκα!ειναι το σχεδον ασπρο σαντρε.το φυσικο μου ειναι μεταξυ 6 με 7, περναω ξανθιστικα με 40 οξυζενε και ενω πριν καποια χρονια μου εβγαιναν πλατινε,τωρα ειναι σαν 9 ντορε! προχθες ειδα και απο ειδα,περασα ντεκαπαζ με 20 οξυζενε και μετα 1001+1022 cinemax με 30 οξυζενε και παλι δεν ειναι τοσο ανοιχτο,τι μπορει να συμβαινει? στα κομμωτηρια μου καναν πολλες ανταυγιες και το μαλλι μου καηκε,τα κοψα αλλα εκει που εχει ανταυγιες ειναι γκρι σκουρο,τα υπολοιπα μετρια ανοιχτα ξανθα.

helenavou

Ιδιότητα: Πελάτισσα
Πόλη: ΑΘΗΝΑ

Re: Η ΡΙΖΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Δημοσίευσηαπό chrisede » 01 Μαρ 2011 18:11

Αν υποθέσω οτι δοκίμαζες χρώματα πέριση 2010 έχουν μεινει υπολοίματα χρωστικών και ότι και να κάνεις δε μπορεις να έχεις το πλατινέ που είχες, η ρίζα σου να υποθέσω είναι αρκετά ανοιχτή; Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι θεραπείες, κούρεμα και καλύτερα να κάνεις ξανθιστική στη ρίζα πάλι όταν βγεί και όταν βελτιωθεί η κατάσταση των μαλλιών σου.. αν δε σου μείνουν τα μαλλιά στο χέρι από τα πειράματα.. Να ρωτήσω κάτι? Ντεκαπάζ και ξανθιστική την ίδια μέρα τα έκανες? και μάλιστα σε κομμωτήριο? και είχες και ανταύγιες????? :shock:
chrisede

Ιδιότητα: Κομμωτής
Πόλη: Εδεσσα

Δημοσίευσηαπό helenavou » 01 Μαρ 2011 18:36

τα φυσικα μου δεν ειναι πολυ ανοιχτα γυρω στο 7 με 6,αν εννοεις τωρα που την εβαψα ειναι ενα ξανθο ανοιχτο ψιλο χρυσο, τα εκανα ανταυγιες μεχρι το σεπτεμβρη,μετα τα ηθελα ολα ξανθα και μου περασαν igora 12 κατι δεν θυμαμαι αποχρωση ηταν πορτοκαλι στη ριζα και οπου υπηρχε φυσικο και στα σημεια που ειχα ανταυγια ξανθο προς ασπρο,επειδη δεν εμεινα ικανοποιημενη συνεχισα να βαφω ριζα μονη με ξανθιστικες,αλλα εννοειται διχρωμια και κιτρινιλα στη ριζα και 2 δαχτυλα κατω απ τη ριζα,γι αυτο περασα ντεκαπαζ και 2 μερες αργοτερα ξανθιστικη!εγινε πιο ομοιομορφο αλλα μετα απο τετοια συνδιασμο,θα πρεπε να ειναι πλατινε!!! τωρα τι να κανω τα κοψα αρκετα πριν 4 μηνες λογω των απανοτων βαφων και δε μου πανε κοντα,τι αποχρωση να περναω απο δω και περα? γιατι ντεκαπαζ δεν λεει,να βαζω ενισχυτικο ξανοιγματος η' και παλι ειναι βαρυ?και καθε ποτε να περναω τη ριζα? :)
Τελευταία επεξεργασία από helenavou και 02 Μαρ 2011 11:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
helenavou

Δημοσίευσηαπό chrisede » 01 Μαρ 2011 21:04

Θέλει ενισχυτικό ξανοίγματος σε συνδιασμό με την ξανθιστική επίσης θέλουν και πολύ περιποίηση. Κάθε μήνα μπορείς να περνάς τη ρίζα αλλά μόνο τη ρίζα.. και αναλόγος την κατάσταση των μαλλιών σου θα τα περνάς και όλα π.χ. ανά 2 εφαρμογές ρίζας και όλα.. τονίζω οτι θα πρέπει κάθε εβδομάδα να τα περνάς και μάσκα.. αλλά όχι την ίδια μέρα της βαφής!! Όσο για τις ανταύγιες που έχουν ανεπιθύμητη απόχρωση αν δε φύγει σταδιακά καλό είναι να πάς σε κομμωτήριο. Υπάρχει μία τεχνική που λέγεται Ντεμακιγιάζ που εφαρμόζεται για αρπαγμένα ρεφλέ. Ελπίζω να βοήθησα
chrisede

Δημοσίευσηαπό helenavou » 01 Μαρ 2011 21:41

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,αλλα αν θελεις συστησε μου καποια ξανθιστικη αποχρωση για να μην πορτοκαλιζουν,π.χ 12.16 κολεστον ειναι οκ?και καποιο ενισχυτικο?
helenavou

Δημοσίευσηαπό chrisede » 01 Μαρ 2011 22:11

Πρέπει να πάρεις με περλέ απόχρωση και ενύσχιση με κρέμα Decoloration.. Άντε θα μας φάς και τη δουλειά :P
chrisede

Δημοσίευσηαπό helenavou » 01 Μαρ 2011 23:15

Σ ' ευχαριστω,συνηθως περλε βαζω! αν εμενα εδεσσα σιγουρα θα ημουν πελατισσα σου :)
Τελευταία επεξεργασία από helenavou και 02 Μαρ 2011 11:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
helenavou

Δημοσίευσηαπό johnny » 02 Μαρ 2011 09:15

helenavou έγραψε:Γεια σας, ειμαι 26 χρονων και βαφω τα μαλλια μου απο τα 11,.

Απ τα 11??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Μη μου πεις οτι είχες λευκα :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
johnny
Διαχειριστής

Πόλη: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό helenavou » 02 Μαρ 2011 11:25

οχι δεν εχω λευκα,τρελα εχω!!!! αφου ολοι μου οι φιλοι και γενικως απορουν πως και εχω μαλλια ακομα..... :?: δεν ξερεις αλλη κοπελα που να τα βαφει απο τοσο μικρη? εχω κανει πιο πολλες βαφες και απο τη μανα μου που 43 χρονων!!! εσυ τι θα με συμβουλευες να κανω μετα απο ολα αυτα? εννοω για τη ριζα που δεν ανοιγει? και γινεται πορτοκαλι? :(
helenavou

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 02 Μαρ 2011 13:42

Από τα 11?;;;;
Για αρχή να πω ότι πολύ πιθανόν να μην είσαι ουτε 7 στο φυσικό σου, ούτε 6. Αν και υπάρχουν κάποιες σπάνιες περιπτώσεις με τόσο ανοιχτό φυσικό που δεν ανοίγουν με τίποτα.
Στην συνέχεια πρέπει να σκεφτείς αν πράγματι σου πηγαίνει τόσο ανοιχτή απόχρωση και αν πρέπει να επιμένεις σ' αυτήν ή αν πρέπει να πας σε κάτι άλλο.
Και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ έχεις ήδη "κάψει" μαλλιά και επιδερμίδα και κάθε λογική όσον αφορά την επανάληψη χρώματος. Πρέπει να ξέρεις πως δεν είναι ότι καλύτερο να περνάς χρώμα πολύ τακτικά. Οδηγείς το δέρμα σου στο να βρει αφορμή για να αντιδράσει στο τόσο οξυζενέ με αλλεργία.
Δεν βλέπω το λόγο μία κοπελίτσα των 11 να μπαίνει σε τέτοια διαδικασία και απόρω με οποιονδήποτε την ανελαβε. Τέλος πάντων, ποτέ δεν είναι αργά να βρεις όχι μόνο την απόχρωση που σου ταιριάζει αλλά και την λογική πάνω στο θέμα "χρωμα". Γιατί αν τώρα που είσαι 26 έχεις κάνει τόσο χρώμα όσο μια γυναίκα 40 χρονών, θέλω να ξέρω τι θα κάνεις όταν θα είσαι 56 και το λευκό που τόσο θέλεις τώρα θα εμφανίζεται από μόνο του κάθε μήνα λόγω ηλικίας. Και θα είναι πολύ χειρότερο αν λόγω της υπερβολικής χρήσης έχεις θέματα με αλλεργίες. Πολύ χειρότερο είναι που πειραματίζεσαι μόνη σου με δυνατά οξυζενέ, ξανθιστικές και τώρα ζητάς και έξτρα ενισχυτικό;;; Φουλ στην αμμωνία δηλαδή.....
Γνώμη μου είναι να επανεκτιμήσεις το φυσικό σου, το ξάνοιγμα που μπορεί να σου δώσει, τις
αποχρώσεις που σου ταιριάζουν και να προσπαθήσεις να μείνεις εκεί. Διχρωμίες, ανταύγειες και χρώματα τραβηγμένα μπορείς πάντα να κάνεις αλλά με μέτρο, με λογική και σύστημα. Σίγουρα όχι κάθε 15 μέρες άλλο.
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για μαλλιά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot] και 3 επισκέπτες

Site Login