Ερωτήσεις για μαλλιά

ΞΑΝΘΕΣ ΑΝΤΑΥΓΕΙΕΣ ΣΕ ΣΚΟΥΡΑ ΒΑΣΗ-ΜΠΑΛΑΓΙΑΖ

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς

ΞΑΝΘΕΣ ΑΝΤΑΥΓΕΙΕΣ ΣΕ ΣΚΟΥΡΑ ΒΑΣΗ-ΜΠΑΛΑΓΙΑΖ

Δημοσίευσηαπό nina87 » 18 Φεβ 2011 18:06

Καλησπέρα κι απο μένα!!Είμαι νέο μέλος και πραγματικά έχω ενθουσιαστεί πάρα πολύ με όλο to forum!Συγχαρητήρια σε όλους!Λοιπόν, το πρόβλημα μου είναι το εξής: Έχω μάυρα μάτια, σταρένια επιδερμίδα και το (φυσικό) χρώμα των μαλλιών μου είναι καστανό σκούρο. Εδώ και ένα χρόνο ήθελα να κάνω τα μαλλία μου καστανόξανθα (κάτι σαν της Καλομοίρας), αλλά για κάποιο (χαζό απο τη μεριά μου) λόγο επέμενα να μην κάνω ανταυγειες. Έτσι η κομμωτρια μου, μου περνούσε συνεχώς με βαφή η οποία όμως πάντα μου έβγαινε καστανό μελί και κοκκίνιζε και λίγο( την τελευταία φορά τα έιχα περάσει με 8αρι και 30αρι οξυζενέ). Πήρα λοιπόν την απόφαση και άλλαξα κομμώτρια. Εκέι λοιπόν μου είπε πως καστανόξανθο προς ξανθό μαλλί δεν γίνεται χωρίς ανταύγειες και μου πρότεινε να τα περάσουμε με μια ήπια βαφή (ίσως χρωμογαλάκτωμα δεν ειμαι σίγουρη), ένα 5άρι και μετά απο ένα μήνα που θα σταθεροποιηθεί το χρώμα να ξεκινήσω να κάνω κάποιες ανταύγειες ξανθές (νομίζω μπεζ) ώστε να τα ανοίξουμε σιγά σιγά. Έκανα λοιπόν την βαφή και τα μαλλιά μου βγήκαν αρκετά σκούρα, καστανό πολύ σκούρο. Τώρα βρίσκομαι στη δεύτερη εβδομάδα και απλά αναρωτιέιμαι αν τελικά με αυτόν τον τρόπο θα πετύχω το χρώμα που θέλω΄.
Επειδή σας κούρασα όμως ας μαζέψω όλες τις ερωτήσεις μου :D
1) Πάνω στο τόσο σκούρο μαλλί μου αυτή τη στιγμή πως θα δείξουν αυτές οι ανταύγειες?Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να φαίνομαι σαν μια φυσική καστανόξανθη (τι ζητάω!!!!!! :D ) και δεν θέλω να φαίνονται οι ανταύγειες άσχετες επάνω στα μαλλιά μου.
2) μήπως με το μπαλαγιάζ θα μπορούσα να πετύχω περισσότερο αυτό το φυσικό που θέλω?αλλά δεν ξέρω κάποιο κομμωτήριο που να εφαρμόζει την τεχνική και φοβάμαι πολύ.
τέλος να ενημερώσω ότι το μαλλί μου είναι σπαστό σγουρό και έχω λέπτη τρίχα!
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το ΤΕΡΑΣΤΙΟ μηνυμα. :D

Άβαταρ μέλους
nina87

Ιδιότητα: Πελάτισσα
Πόλη: Αθήνα

Re: ΞΑΝΘΕΣ ΑΝΤΑΥΓΕΙΕΣ ΣΕ ΣΚΟΥΡΑ ΒΑΣΗ-ΜΠΑΛΑΓΙΑΖ

Δημοσίευσηαπό mixalis » 18 Φεβ 2011 21:31

Αυτό το χρώμα εννοείς της Καλομοίρας?
Εικόνα
Αν ναι, κακώς έλεγες όχι στις ανταύγειες όντως. Τώρα γιατι περάσατε καστανό χρώμα? Είχε τίποτα διχρωμίες το μαλλί σου? Ή θεώρησε η κομμώτρια πως αυτός ο τόνος είναι κατάλληλος για να γίνουν ανταύγεις πάνω του και να δένει με το χρώμα του δέρματος σου? Πάντως το μπαλεγιάζ είναι για να κάνεις ανταύγεις ένα με δύο τόνους ανοικτότερο χρώμα. Για πιο ξανθό, πας σε αλουμινόχαρτα.
http://cut-cut.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
mixalis
Συντονιστής

Ιδιότητα: Κομμωτής
Πόλη: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό nina87 » 18 Φεβ 2011 22:02

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!!Λοιπόν, το χρώμα της Καλομοιρας που έλεγα ήταν περίπου αυτό http://www.youtube.com/watch?v=ZSF12QndMrg. Νομίζω πως μου έκανε καστανή βάση απλά γιατί θεώρησε ότι ατό το μελό-πορτοκαλί που είχε η δική μου βάση δεν θα ταιριαζε με αυτό που ήθελα (και η αλήθεια είναι ότι ούτε εμένα μου πολυάρεσε)Απλά επειδή σκεφτόμουν ότι η βάση αυτή τη στιγμή είναι ήδη στο φυσικό μου, ίσως να μην θέλω να το χαλάσω και απλά να κάνω αυτό το "φυσικό ξάνοιγμα" που προσφέρει το balayage. Η φωτογραφία που είδα και ενθουσιάστηκα είναι αυτή
http://www.thisislandlife.com/wp-content/uploads/2011/02/laldridge09100964.jpg
και ειλικρινά θεωρώ ότι είναι υπέροχο.Θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο μόλις σταθεροποιηθεί η βάση μου?(γιατί ακόμα ανοίγει με τα λουσίματα)Στόχος μου είναι να φαίνεται ενα όσο το δυνατόν φυσικό καστανόξανθο και να μην φαίνεται παραταιρο με τα χρώματα μου.Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
Άβαταρ μέλους
nina87

Δημοσίευσηαπό mixalis » 18 Φεβ 2011 22:27

Οκ τότε το πάτε μια χαρά. Όντως είναι ωραιό χρώμα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία :D .
http://cut-cut.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
mixalis
Συντονιστής

Ιδιότητα: Κομμωτής
Πόλη: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό nina87 » 18 Φεβ 2011 22:34

Τελευταίες ερωτήσεις :D :D
Επειδή μου ανέφερες ότι με το balayage ανοίγει μόνο δύο τόνους, στη φώτο που έχω βάλει (τη δεύτερη) είναι όντως τόσο το ξάνοιγμα?ή είναι παραπάνω?
τελικά τι είναι καλύτερο να κάνω απο τα δύο, ανταύγειες ή balayage?
Και τέλος, υπάρχει κάποιο κομμωτήριο στην αθήνα που να εφαρμόζει με επιτυχία αυτή την τεχνική?Γιατι η δική μου κομμώτρια δυστυχώς δεν το κάνει και έχω ξεκινήσει να ψάχνω στο google χωρίς μεγαλη επιτυχία ομως!
Ευχαριστώ πάαααααρα πολύ και πάλι!!! :D :D
Άβαταρ μέλους
nina87

Δημοσίευσηαπό AngelAV » 18 Φεβ 2011 22:44

Πάντως μπορώ να πω ότι μοιάζει πολύ με το ombre hair. ε Μιχάλη?
Νίνα υπάρχουν κομμωτήρια που εφαρμόζουν αυτή την τεχνική. Εγώ έχω βρει. Αν ψαξεις στην περιοχή σου και όχι μόνο, σίγουρα θα βρεις. Μπες απλά μέσα και ρώτα. :)
Αλλά αν έχει ακριβώς αυτό το σπάσιμο της τρίχας που μας δείχνεις θα φαίνεται τέλειο πάνω σου. Αν έχεις πιο σγουρό (όπως μου έχουν πει και έμενα τα παιδιά από εδώ και η colorist που βρήκα να κάνει την τεχνική) θα χαθεί...
Η ομορφιά κρύβεται.. μέσα μας!
Άβαταρ μέλους
AngelAV
Υπερδραστήριο Μέλος

Δημοσίευσηαπό nina87 » 18 Φεβ 2011 23:39

Γεια σου AntzelAV! Η αλήθεια είναι ότι τα μαλλιά μου κάνουν περίπου τέτοιο σπάσιμο,ελάχιστα πιο σγουρό.Και εμένα μου αρέσει πολύ, αλλά φοβάμαι ότι κι αν ακόμα βρώ κομμωτήριο που να το κάνει δεν θα ξέρω αν όντως θα πετύχει κ αυτό με φοβίζει πολύ.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, αν τελικά δεν κάνω balayage ή ombre όπως είπες κι εσύ (δεν ξέρω,ειναι το ίδιο?), και κάνω ανταύγειες ξανθές-μπέζ, αυτομάτως το μαλλί μου παίρνει όψη καστανόξανθου? (δηλαδή κάτι τέτοιο http://www.youtube.com/watch?v=febN7Vtp ... re=related γίνεται με ανταύγειες??) Η απλά θα είμαι μια μελαχρινή με άσχετες ξανθές ανταύγειες??? :D
Ποια είναι τα "tips" για να είναι όσο το δυνατόν πιο φυσικό?
Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου, όμως ενώ έχω κάνει πολλέεεεεες βαφές δεν έχω κάνει ποτέ αντάυγειες!!! :D :lol:
Άβαταρ μέλους
nina87

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 19 Φεβ 2011 09:58

Σου συνιστώ να μην φοβάσαι. Το κυριότερο είναι να βρεις το χρώμα της βάσης που θέλεις και στην συνέχεια, ακόμη και αν οι ανταύγειες σου γίνουν μέσα σε αλουμινόχαρτο, είναι καθαρά θέμα ξανοίγματος και ρεφλέ για να μοιάζουν φυσικές σε σχέση με την βάση. Αν ξεκαθαρίσεις στην κομμώτριά σου ότι δεν θέλεις μεγάλη αντίθεση, θα φροντίσει να στις ξανοίξει ήπια και να περάσει ένα ρεφλέ που θα δένει με την βάση.
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Δημοσίευσηαπό nina87 » 19 Φεβ 2011 10:51

Ναι κατάλαβα!Δηλαδή ουσιαστικά τώρα που το μαλλί μου είναι καστανό σκούρο, για να φτάσει σε ένα καστανόξανθο θα πρέπει να αλλάξω και τη βάση εντελώς (π.χ να γίνει ξανθό σκούρο), ή (αν κατάλαβα καλά) θα γίνουν πρώτα οι ανταύγειες και μετά θα περαστεί ρεφλέ ώστε να γλυκάνει και η βάση και οι ανταύγειες μου?
Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!! :D
Συνημμένα
4hair.jpg
αυτό είναι το χρώμα που έχω αυτή τη στιγμή
Άβαταρ μέλους
nina87

Δημοσίευσηαπό AngelAV » 19 Φεβ 2011 14:40

Καλησπέρα Νινα!
Χωρίς να είμαι κομμώτρια σου λέω εμπειρικά τη γνώμη μου. Οπότε μη βασιστείς σε αυτή. Ακου καλύτερα τους κομμωτές του φορουμ.
Το balayage (φανταζομαι θα το έχει ψάξει) σημαίνει χρώμα στον αέρα. Η διαφορά του με τις ανταύγειες είναι ότι γίνονται σε αλουμινόχαρτο και το balayage σου περνάει χρώμα τουφα τούφα στο μαλλί σου και μετά όπου ακουμπήσει, βάφει..γι αυτό φαίνεται σαν φυσικό. Για το τι χρησιμοποιούν στα μεν και στα δεν δεν έχω ιδεα. Πάντως στο balayage κάνεις επεανάληψη ανά 3-4 μήνες.
Το ombre hair που στο δικό μου ερασιτεχνικό μάτι μοιάζει ίδιο με το balayage είναι αυτό http://www.articlesbase.com/hair-articles/balayage-hair-color-4107632.html.
Balayage: http://rockinnfashion.blogspot.com/2011/01/balayage-201011-big-trend-balayage-or.html
Επάνω είναι το φυσικό σου και σου βάφουν (ανταυγειες ή βαφη..δεν ξέρω, οι ειδικοί θα πουν) το υπόλοιπο μέρος.
Αυτό πιστεύω θα δείχνει πιο ωραίο.Αποψή μου πάντα! :)
Η ομορφιά κρύβεται.. μέσα μας!
Άβαταρ μέλους
AngelAV
Υπερδραστήριο Μέλος

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για μαλλιά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot], Google [Bot] και 3 επισκέπτες

Site Login