Ερωτήσεις για μαλλιά

καστανο?

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς

καστανο?

Δημοσίευσηαπό myrto » 08 Δεκ 2010 19:22

Χαιρεται και συγχαρήτηρια για την βοήθεια που δίνεται σε κορίτσια σαν και εμένα που ψάχνουν επιτέλουσ το χρώμα που θα τουσ ικανοποιήσει μια για πάντα :evil: !!Μετα απο χιλιεσ αναζητήσεις στο ευλογημένο google βρεθηκα εδω και εδω θα μείνω μιας και εναποθέτω την τελευταια μου ελπίδα :roll: λοιπον,δν μακρυγορω...το φυσικο μου ειναι καστανο σκουρο.Ξεκινησα να τα βαφω το καλοκαιρι που περασε επιλεγωντας ενα καστανο ανοιχτο σαντρε.Μετα απο πολλες διευκρινισεις στον κομμωτη μου οντας καινουργια στις βαφες με διαβεβαιωσε για το αποτελεσμα.Το αποτελεσμα?ενα πορτοκαλοκοκκινο πραγμα στην ριζα,τα κατω αβαφα.Μετα απο 1 βδομαδα φορωντας το πορτοκαλοκοκκινο καπελο μου :mrgreen: παω για να μου τα φερει σε μια φυσιολογικη κατασταση.Επιχειρώ μετα απο εναν μηνα να παω σε αλλο κομμωτηριο λεγωντας τα ιδια οτι θελω ενα καστανο ψ υ χ ρ ο.Το αποτελεσμα,ενα σκουρο καφε που μετα απο ενα μηνα κατω απο τον ηλιο κατεληξε ενα χαλκινο σχεδον σαν την πρωτη βαφη.ΤΡΙΤΗ αποπειρα σε μια κομμωτρια η οποια μου εβγαλε ακριβως το ιδιο χρωμα που ειχα πριν τα βαψει λεσ και δν τα πειραξε.ΤΕΤΑΡΤΗ και τελευταια η σημερινη...αποφασισα να βρω καποιες photos που θα πλησιαζαν στο χρωμα που επιθυμω γτ υπεθεσα οτι κατι λεω λαθος και οι αλλοι δν καταλαβαινουν και δειχνωντας τες στην τελευταια κομμωτρια χθες και διαβεβαιωνοντας με οτι καταλαβε τελικα τι ακριβως θελω σημερα μου εκανε ενα ωραιοτατο ΜΑΥΡΟ!πιο σκουρο και απο το φυσικο μου! αν και στην επομενη βαφη δν πλησιαζει σε αυτο που θελω δεν τα ξαναβαφω.. :cry: τελικα πολλα ειπα ζητω συγνωμη.

myrto

Ιδιότητα: Πελάτισσα
Πόλη: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: καστανο?

Δημοσίευσηαπό myrto » 08 Δεκ 2010 19:43

39098_1503562703457_1065920919_1453606_5435669_n.jpg
n164791110033_6526589_4855220.jpg
__1_~1.JPG
__1_~1.JPG (29.02 KiB) 449 προβολές
myrto

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 09 Δεκ 2010 14:28

Το φυσικό σου είναι που κάνει την κατάσταση τόσο τραγική. Αν είναι σκούρο όπως λες είναι φυσικό να σου βγάζει χάλκινο και οτιδήποτε ψυχρό μπει για να διορθώσει την κατάσταση κατεβάζει την απόχρωση πολύ περισσότερο απ' όσο θα ήθελες. Τώρα απ' ότι καταλαβαίνω είναι πολύ σκούρα βαμμένα και θέλεις να τα ανοίξεις. Δυστυχώς εδώ μπορεί να ξεκινήσει μια καινούρια περιπέτεια για εσένα και καλό θα είναι να καταλήξεις σε ένα κομμωτήριο που θα καταλάβει ακριβώς τι θέλεις. Τα χρώματα που μας δείχνεις διαφέρουν υπερβολικά μεταξύ τους. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι άσχετα με το πόσο πολύ θέλεις να ανοίξεις δεν θέλεις να δεις στα μαλλιά σου κοκκινες, χάλκινες ή χρυσο χάλκινες αποχρώσεις. Πρέπει να καθαριστούν τα χρωστικά που έχεις τώρα στα μαλλιά σου και αυτό θα δώσει ακριβώς τις αποχρώσεις που δεν θέλεις. Όμως αμέσως μπορεί να εφαρμοστεί χρώμα και να είναι όπως το θέλεις για αρκετό καιρό. Πιστεύω ότι σ' ένα κομμωτήριο που θα πας και θα πεις αυτά που είπες και σε εμάς θα καταλάβουν τι θέλεις και θα σου πουν ακριβώς πως θα το πετυχεις. Απλά φρόντισε να τονίσεις ότι προτιμάς τις ψυχρές αποχρώσεις για να κινηθούν αναλόγως.
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Δημοσίευσηαπό giannis78 » 09 Δεκ 2010 14:50

χωρις να θελω να το παιξω ξερολας κ με τα λιγα πραγματα που εχω μαθει νομιζω οτι τα ποιο πανω χρωματα που μας δειχνεις εχουν ανταυγιες μεσα...τωρα το χρωμα τον μαλιων σου που βγενει κοκκινοπορτοκαλοκιτρινο νομιζω οτι εχει να κανει με τις χρωστικεσ που εχει η τριχα σου...το σωστοτεο που εχεις να κανεις ειναι αυτο που εγραψε η μαρια...
giannis78

Ιδιότητα: Wannabe Κομμωτής/ρια
Πόλη: katerini

Δημοσίευσηαπό myrto » 09 Δεκ 2010 17:00

Ευχαριστώ παρα πολυ ρε παιδια για τισ απαντήσεις σας αλλα απο οτι εγραψα κ πιο πανω εχω παει σε 3 διαφορετικους κομμωτες εχω πει ακριβως τα ιδια πραγματα ποσο πιο κατανοητο να γινει οταν εξηγω οτι θελω ενα καστανο οσο πιο ψυχρο γινεται,καθολου κοκκινοοο :roll: !τελικα να το παρω αποφαση οτι φταιει το μαλλι μου? :cry: μηπως φταινε οι βαφες της εταιρειας που χρησιμοποιουνε?τι να πω..αλλα κανενας να μην μου χει βγαλει κατι παρεμφερες εντυπωση μου κανει.τεσπα οσο για τις photo μπορει να διαφερουν λιγο αλλα δν νομιζω υπερβολικα ,ειναι ψυχρες αποχρωσεις που μπορει να εχουν και ανταυγειεσ δν ξερω αν φταιει κ ο φωτισμος αλλα αν ειναι να βγει ετσι ας κανω και γω ανταυγειες :idea: Αναγκαστικα τωρα θα περιμενω κανα 2 μηνο και μετα λεω να πειραματιστω μονη μου τουλαχιστον να λεω οτι την βλακεια την εκανα εγω. Και ΓΚΡΙ ολο το μαλλι να βγει πιο ικανοποιημενη θα μαι απο το μπορντοκοραλοκεραμυδοκοκκινο!! :mrgreen: Η τελευταια βαφη ηταν καστανο ανοιχτο σαντρε που μ εβαλε,6.1 ελεγε στο κουτι εμενα γτ βγηκε μαυρο? :roll: Η swartzkopf και η igora διαβασα οτι εχει καλες ψυχρες βασεις εχετε να προτεινετε κατι? α και συγνωμη αν σας κουραζω αλλα το mix colour πρασινο τι ειναι?καπου το διαβασα. :?
myrto

Δημοσίευσηαπό giannis78 » 09 Δεκ 2010 17:44

το 6 θεωρητικα ειναι ξανθο σκουρο... στα ματια μας θα ελεγα οτι ειναι ενα καστανο.. δεν νομιζω οι κυριες να εχουν 6 στα μαλια.. εγω για 7+ το βλεπω.. ισως καποιος πιο παλιος να ειναι σε θεση να σε διαφωτιση καλυτερα...
giannis78

Ιδιότητα: Wannabe Κομμωτής/ρια
Πόλη: katerini

Δημοσίευσηαπό xrusa » 09 Δεκ 2010 20:54

καλησπερα μυρτω...εγω παντως οταν ειχα χαλκινο μαλλι κ πορτοκαλιζε πολυ πηγα σε εναν κ μου περασε πρασινο χρωμα σε ολα τα μαλλια :o νομιζω ρανσαζ το πε..βγηκε αυτο ακριβως που θες εσυ καστανο ανοιχτο πολυ σαντρε που πρασινιζε...χαλια βεβαια σε μενα αλλα αυτο ειναι αλλο...
xrusa
Δραστήριο Μέλος

Πόλη: αθηνα

Δημοσίευσηαπό myrto » 09 Δεκ 2010 21:10

ευχαριστώ και παλι για το ενδιαφέρον και τισ απαντήσεις που μου δινετε!
χρυσα? :shock: και για πες πως βγηκε το μαλλι περα απο το οτι δν σου αρεσε πανω σου? :geek: :?: :!: ;)
Τελευταία επεξεργασία από myrto και 09 Δεκ 2010 21:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
myrto

Δημοσίευσηαπό xrusa » 10 Δεκ 2010 01:19

να σου πω...ειχα το καλοκαιρι ενα ανοιχτο χαλκινο χρωμα το οποιο βεβαια μετα απο καμια βδομαδα πορτοκαλιζε πολυ οποτεδεν μου αρεσε πηγα σε εναν κομμωτη κ μου ειπε οτι γ να εξουδετερωωσουμε το πορτοκαλι θα βαλουμε σκετο πρασινο...κ το αποτελεσμα ηταν αυτο το καστανο σαντρε αναμεσα στο υψος του 6 με 7.στο λουτηρα εγινε αυτο...σχετικα με τα χρωματα απο οτι εχω μαθει κ απο δω οι πορτοκαλι χαλκινες αποχρωσεις εξουδετερωνονται με πρασινο μετα βεβαια απο κανα 15ημερο επανερχονται παλι οι ζεστες αποχρωσεις αλλα οχι τοσο εντονα... :ugeek:
xrusa
Δραστήριο Μέλος

Πόλη: αθηνα

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 10 Δεκ 2010 14:29

Θέλω να πω ότι αν το δοκιμάσεις μόνη σου, ότι και να κάνεις θα έχεις μάλλον χαλκοκόκκινο αποτέλεσμα στην ρίζα. Όσο για τα μήκη σου θα παραμείνουν σκούρα. Γι αυτό καλό είναι να πας στο κομμωτήριο.
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για μαλλιά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης

Site Login