Ερωτήσεις για μαλλιά

ΣΟΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ :)

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς

ΣΟΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ :)

Δημοσίευσηαπό αφροδιτη1 » 08 Μάιος 2012 22:33

ΕΙΧΑ ΒΑΨΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΧΡΩΜΟΣΑΒΟΥΑΝ ΞΑΝΘΑ...ΜΕΤΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΙΔΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΦΗ ΚΑΣΤΑΝΗ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΣΤΑΝΟΞΑΝΘΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΚΟΥΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΛΚΙΝΟ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΞΑΝΘΙΕΣ ΑΝΤΑΥΓΙΕΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΒΑΦΗ....ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΒΑΨΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΚΡΑΙΝΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ??ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΟΤΑΝ ΤΑ ΛΟΥΖΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΧΡΥΣΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΟΧΑΛΚΙΝΟ.....ΑΝ ΤΑ ΞΑΝΑΒΑΨΩ ΜΕ ΧΡΩΜΟΣΑΜΠΟΥΑΝ(ΦΥΤΙΚΟ) ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ Η ΒΑΦΗ?ΕΠΙΣΗΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΛΟΥΣΙΜΑΤΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΟΥΝ ΞΑΝΘΑ ΚΑΘΩς ΞΕΘΩΡΙΑΖΕΙ....ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ :D

αφροδιτη1

Ιδιότητα: Πελάτισσα
Πόλη: νάουσα

Re: ΣΟΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ :)

Δημοσίευσηαπό Duvet » 09 Μάιος 2012 00:32

Δυστυχώς ο μόνος τρόπος είναι με ντεκολορασιον ή color off. Αυτό θα το καταφέρεις μόνο στο κομμωτήριο. Και άμα γίνει σωστά δέν θα σου πολυταλαιπωρήσει τα μαλλιά. Βρές ένα καλό κομμωτήριο, συζήτησε τις επιλογές σου με τους υπέυθυνους εκεί, και θα βρείς μία καλή λύση.
Duvet
Δραστήριο Μέλος

Πόλη: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό αφροδιτη1 » 09 Μάιος 2012 15:21

ΑΚΟΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ??ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΧΗΜΙΚΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΞΑΝΑ....
αφροδιτη1

Δημοσίευσηαπό Duvet » 09 Μάιος 2012 16:27

Απ'όσο ξέρω καλό είναι να μήν χρησιμοποιούμε χένα σε ήδη βαμμένα μαλλιά, ή να χρησιμοποιούμε χημική βαφή πάνω σε μαλλιά με χένα. Η αλήθεια είναι βέβαια, πως η χένα κάνει τα μαλλιά κάπως ξηρά, και το είδα στα μαλλιά της θείας μου όταν πρίν απο χρόνια έβαλε χένα όταν ήταν έγκυος για να μήν επιβαρυνθεί ο οργανισμός της. Αλλα τα μαλλιά της ήταν σαν στάχυα. Να θυμάσαι όμως πως με την χένα μπορείς απλά να βάψεις τα μαλλιά σου στον ίδιο τόνο, ή να τα σκουρήνεις. Αλλα ειλικρινά, άσε την χένα για τώρα. Μόνο όταν τα μαλλιά είναι χωρίς άλλο χρώμα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις. Τουλάχιστον αυτό μου έχουν πεί κάποιοι κομμωτές.
Duvet
Δραστήριο Μέλος

Πόλη: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lizi » 09 Μάιος 2012 22:15

Πραγματι η χενα ειναι μπελας...Δινει μονο τα χρωματα μαυρο και κοκκινο (αν μιλαμε για γνησια χενα) και ειναι παρα πολυ δυσκολο να την ξεφορτωθεις, σε αντιθεση με τις καλλυντικες βαφες που σε καθε περιπτωση μπορουν να αλλαξουν!!!
Ειναι λογικο και που σταματησε να βγαζει κοκκινο και που ξεθωριαζει. Ειδικα τωρα το καλοκαιρι με τον ηλιο και τη θαλασσα θα ξεθωριασει περισσοτερο. Η βαφη δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ταλαιπωρησει τα μαλλια σου και θα τα εμποδισει απο το να μακρυνουν, αν βεβαια γινει με τον σωστο τροπο η ολη διαδικασια και αν μετα τα περιποιησε σχετικα.
Τωρα το καλυτερο ειναι να δει τα μαλλια σου ενας/μια κομμωτης-τρια για να σε βοηθησει να αποκτησεις το επιθυμητο αποτελεσμα και χωρις να ταλαιπωρηθουν. :)
Άβαταρ μέλους
Lizi
Δραστήριο Μέλος

Ιδιότητα: Wannabe Κομμωτής/ρια
Πόλη: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 13 Μάιος 2012 07:13

Ειδικά αν υπάρχει λόγος υγείας που δεν θέλεις κλασσική βαφή στοκεφάλι σου θα πρέπει να σε δει επαγγελματίας κομμωτής.Όλα όσα μας περιγράφεις είναι πειραματισμοί και δεν ταιριάζουν σε μια κοπέλα που θέλει το καλύτερο για τα μαλλιά και το δέρμα της. Θα βρεις στα κομμωτήρια σειρές για χρώμα χωρίς αμμωνία, χωρίς σιλικόνες και parabens που μπορούν να σου δώσουν και αρκετά ανοιχτές αποχρώσεις χωρίς να σου αφήσουν τα μαλλιά σαν "άχυρα".
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Δημοσίευσηαπό αφροδιτη1 » 24 Μάιος 2012 23:59

ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλες σας......επισησ μπορω να πω πωσ το χαμομηλι μου εκανε τεραστιο καλο καθως τα μαλλια μου εχουν γινει πυροξανθα χωρις να βαλω βαφη....σκεφτομαι να συνεχισω με χαμομηλι μεχρι το καλοκαιρι μπασ και καταφερω να διωξω το χαλκινο που εχει φυγει σε μεγαλο βαθμο επαθα πλακα.....αλλιως το χειμωνα θα αρχισω να τα φερνω στο φυσικο μου βημα βημα και θα τα ανοιγω σταδιακα νομιζω ειναι το καλυτερο....επιπλεον ειδα οτι ι βαζελινη μου εκανε πολυ μεγαλο καλο απο αποψη επανορθωσης.....τα μαλλια μου μετα απο την βαφη ειχαν ψαλιδα και αγριες ακρες τωρα με την θεραπεια βαζελινησ και αμυγδαλελαιου ειναι σαν να μην εχουν περασει καμια ταλαιπωρια....σασ το συνιστω γιατι το δοκιμασα και εχει αμεσα αποτελεσματα. :D
αφροδιτη1

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για μαλλιά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 4 επισκέπτες

Site Login