Ερωτήσεις για μαλλιά

νεα επαγγελματικη θεραπεια awapuhi

Εδώ οι πελάτες ρωτούν οτι θέλουν τους ειδικούς κομμωτές-αισθητικούς

νεα επαγγελματικη θεραπεια awapuhi

Δημοσίευσηαπό xrusa » 29 Ιούλ 2011 12:55

γνωριζει καποιος αυτην την νεα θεραπεια :?: μου την προτειναν στο κομμωτηριο.ειναι θεραπεια τριπλης κερατινης κ διαβασα οτι προερχεται απο κερατνη τριχας προβατου που ειναι η πιο κοντινη με την ανθρωπινη κερατινη.υποστηριζει οτι προσφερει βαθια αναδομηση κ η συγκεκριμενη σειρα εχει κ ειδικο σαμπουαν χωρις θειικα αλατα.

xrusa
Δραστήριο Μέλος

Ιδιότητα: Πελάτισσα
Πόλη: αθηνα

Re: νεα επαγγελματικη θεραπεια awapuhi

Δημοσίευσηαπό Giorgos Ribas » 08 Αύγ 2011 18:32

H σειρα που αναφερεσαι λεγεται awapuhi wild ginger και ειναι της Paul Mitchell
Ειναι η ΠΡΩΤΗ και η ΜΟΝΗ στο κοσμο που περιεχει το kERATRIPLEXtm το οποιο ειναι κερατινη σε τρεις μοριακες δομες ( απλη, υδρολυμενη και οξυδωμενη) για να εισχωρει και στα τρια στρωματα της τριχας. Η κερατινη αυτη βγαινη απο τριχα προβατου που η paul mitchell εκτρεφει οργανικα στη νεα ζηλανδια, χωρις αντιβιοτικα στην τροφη τους και ειναι σχεδον ιδια με την κερατινη της ανθρωπινης τριχας!!!
Συλλεγεται οταν τα προβατα κουρευονται οποτε το ζωο δεν παθαινει τιποτα!!! Επισης περιεχει Awapuhi το οποιο ειναι η πιπεροριζα της χαβαης και ειναι πλουσια σε αμινοξεα κ λιπιδια ( το σωμα μας παραγει 21 αμινοξεα, τα 19 απο αυτα ειναι υπευθυνα για τα μαλλια μας. Το awapuhi περιεχει 17 απο αυτα!!!) Η κερατινη αναδομει και προστατευει την τριχα και το awapuhi ενυδατωνει και προσθετει λαμψη! Η αγωγη γινεται μονο στο κομμωτηριο καθε 4-6 εβδομαδες και το αποτελεσμα ειναι ΑΜΕΣΟ!!!
Εως 80% αναδομηση εως 67% καλυτερη διαρκεια του χρωμματος και εως 35% περισσοτερη λαμψη
Αυτα τα ποσοστα ειναι αληθινα και εχουν βγει απο ανεξαρτητη κλινικη ερευνα!
Συντηρεις το αποτελεσμα στο σπιτι με το σαμπουαν το οποιο δε περιεχει θειικο αλατι, το κοντισιονερ και την μασκα, καθως και προιοντα σταιλιν με αντιηλιακη προστασια!
Θα τα βρεις ΜΟΝΟ σε επιλεγμενα κομμωτηρια
Ολες η πρωτεινες που υπαρχουν σε προιοντα παγκοσμιως φτανουν μεχρι την υδρολυση!
Η Paul Mitchell ειναι η πρωτη που εβγαλε πρωτεινη σε οξυδωμενη μορφη!!!
Για περισσοτερες πληροφοριες δες το awapuhi.paulmitchell.com/
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ BRAZILIAN KERATIN
Fantastic hair is NOT a "luxury", it is in fact, a "necessity"!
Άβαταρ μέλους
Giorgos Ribas
Υπερδραστήριο Μέλος

Ιδιότητα: Κομμωτής

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 08 Αύγ 2011 21:08

Χρύσα δεν μπορούσες να βρεις πιο κατάλληλο άνθρωπο να σου απαντήσει. ;)
Γιώργο, όπως μας είπες δεν έχεις καμία σχέση με την brazilian keratin όσον αφορά τα συστατικά. Όμως εκτός από αναδόμηση και προστασία της τρίχας, έχουμε κάποια επιπλέον ωφέλη; π.χ. βελτιώση μιας φριζαρισμένης όψης; Σε ποιες πριπτώσεις την προτείνουν οι συνάδελφοι που την χρησιμοποιούν;
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: Βέροια

Δημοσίευσηαπό xrusa » 09 Αύγ 2011 00:05

:D μου τα εξηγησε κ ο κομμωτης κ σκεφτομαι να την κανω την θεραπεια γιατι η τριχα μου πραγματικα ειναι πολυ πολυ ταλαιπωρημενη καμμενη κ φριζαρισμενη κ στην προσπαθεια μου να τα μακρυνω κ να εχω μια ανοιχτη αποχρωση, αυτο με δυσκολευει πολυ.... :( οντως σωστη η ερωτηση μαρακι,καταπολεμει κ το φριζαρισμα αραγε :?: :?:
xrusa
Δραστήριο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Giorgos Ribas » 09 Αύγ 2011 06:31

Καλημερα
Ειναι ιδανικη για ξηρα,αφυδατωμενα,βαμμενα,βαμμενα και ανταυγιες,ντεκαπαζ,ταλαιπωρημενα,κατεστρεμενα μαλλια, δηλαδη για το 93% των μαλλιων που αντιμετωπιζουμε στο κομμωτηριο!
Η κερατινη ειναι η σπονδυλικη στηλη της τριχας (και αποτελει το 65-75% αυτης), λειτουργει στη τριχα σαν το φερμουαρ,η μια πλευρα ειναι η τριχα κ η αλλη η κερατινη!
Επισης, επειδη παιζει πολυ μεγαλο ρολο το πεχα, οταν εχουμε λειο περιτριχιο ( κοινως λεπια) εχουμε και καλυτερο ελεγχο στο φριζαρισμα
Η αγωγη που γινεται στο κομμωτηριο ειναι 2 φασεων
1. αμπουλα με 100% κερατινη (KERATRIPLEXtm) κ μαγνησιο, παραμονη 5 λεπτα, δεν ξεβγαζεται και
2. μασκα με KERATRIPLEXtm, αμινοξεα σιταριου και φυσικη πανθενολη, παραμονη 10 λεπτα σε ξηρη θερμοτητα, ξεβγαζουμε κ κλεινουμε με το κοντισιονερ!
Υπαρχει μια παρεξηγηση με τα κοντισιονερ γενικοτερα!
Οι πελατισες δεν θελουν να βαζουν γιατι νομιζουν πως δε θα κρατισει το χτενισμα...
ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ! ! !
Εαν δε κλεισεις τα λεπια της τριχας, θα συμβουν τα εξης
α. τραυματιζεται ο φλοιος της τριχας απο το σταιλιν
β. ξεθωριαζει το χρωμα, γιατι δεν προστατευεται απο τον ηλιο και τον αερα και
γ. δεν εχουμε λαμψη , γιατι η επιφανεια της τριχας δεν ειναι λεια και δεν αντανακλαται το φως
Ειναι λοιπον απαραιτητη η χρηση του και μαλιστα σε ολο το μηκος των μαλλιων, εκτος απο ριζα φυσικα, δηλαδη μισο ποντο απο το δερμα!!!
ουφ αυτα!!!!
Άβαταρ μέλους
Giorgos Ribas
Υπερδραστήριο Μέλος

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 09 Αύγ 2011 11:38

Αυτό το θέμα με τα κοντίσιονερ.... Έχει βγάλει μαλλιά η γλώσσα μου να το λέω.
Γιώργο πολύ ενδιαφέρουσα η θεραπεία. Και κάτι ακόμη, υπάρχει μια θεραπεία που λέγεται bottox και νομίζω την λανσάρει η l'oreal. Διαρκεί και αυτή αρκετές εβδομάδες, και ενδείκνυται για περιπτώσεις ταλαιπωρημένων μαλλιών. Δεν την έχω δουλέψει, έχω όμως ακούσει σχετικά. Ούτε θέλω να συγκρίνω ποιότητες μεταξύ εταιρειών μιας και δεν έχω δει καμία από τις δύο. Η ερώτησή μου είναι αν είναι κάτι ανάλογο η συγκεκριμένη θεραπεία για την οποία μας μίλησες. Αν θα μπορούσε για παράδειγμα ένα κομμωτήριο που θέλει να προσφέρει την υπηρεσία bottox, να διαλέξει αντί αυτής την awapuhi wild ginger της Paul Mitchell.
Με συγχωρείς για την σύγκριση, όμως μοιραία δημιουργούνται στο μυαλό μας κάποιες αντιστοιχίες από εταιρεία σε εταιρεία.
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Δημοσίευσηαπό Giorgos Ribas » 09 Αύγ 2011 16:55

Μαρια μου το μονο που μπορω να σου πω, ειναι οτι οσοι εχουν L'OREAL ειναι λατρεις του Awapuhi !
Δεν εχει σχεση με τιποτα απ'οτι κυκλοφορει στην αγορα! Χωρις να υπερβαλω, ειναι μια Ferrari κοντρα σε Lada...
Άβαταρ μέλους
Giorgos Ribas
Υπερδραστήριο Μέλος

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 09 Αύγ 2011 19:39

Ακούγεται πράγματι πολύ ενδιαφέρον!
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Δημοσίευσηαπό xrusa » 23 Αύγ 2011 15:38

θα ηθελα να ρωτησω κατι κυριως το γιωργο που ασχολειται πολυ με την σειρα..ο κομμωτης μου πλασαρει τη θεραπεια μαζι με το σαμπουαν χωρις θειικα αλατα κ μου ανεφερε οτι αν δεν παρω το σαμπουαν δεν κανουμε τη θεραπεια... :shock: τωρα ειναι σωστο αυτο :?: :?: κ πραγματικα μετα την θεραπεια το αντιστοιχο σαμπουαν ειναι απαραιτητο :?: :roll:
xrusa
Δραστήριο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Giorgos Ribas » 23 Αύγ 2011 15:53

ως διευθυντης εκπαιδευσης της Paul Mitchell αυτο που προτεινουμε στους κομμωτες ειναι πως " ιδανικα η πελατισα πρεπει να παρει τουλαχιστον το σαμπουαν¨, το θειικο αλατι αφαιρει την κερατινη οποτε αν δεν το παρεις, ειναι σαν να κανεις μιση δουλεια, γιατι θα φυγει πιο γρηγορα η κερατινη απο το μαλλι, αρα θα εχεις πληρωσει την αγωγη χωρις να απολαυσεις 100% του αποτελεσματος, η αγωγη εχει διαρκεια εως 6 εδβομαδες αν κανεις κ τη σωστη περιποιηση στο σπιτι, απο εκει και περα τιποτα δεν υποχρεωτικο, δημοκρατια εχουμε!!!
προσωπικα στις πελατισες μου προτεινω για αρχη το σαμπουαν κ το κοντισιονερ και σε αλλη επισκεψη τη μασκα!
σε παρακαλω στειλε μου σε πρ. μηνυμα το ονομα του κομμωτηριου
σε ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Giorgos Ribas
Υπερδραστήριο Μέλος

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις για μαλλιά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Site Login