Το φόρουμ των Μαθητών

Nεος Κουρεας

Σχολές, εκπαιδευτικό υλικό αλλά και συζήτηση των νέων κομμωτών

Nεος Κουρεας

Δημοσίευσηαπό kostas@ » 24 Απρ 2011 22:39

Καλησπερα παιδια κ χρονια πολλα... Σας γραφω για πρωτη φορα. Ειμαι 24 κ εδω κ καιρο σκεφτομαι να ασχοληθω με την κομμωτικη κ συγκεκριμενα με το αντρικο κουρεμα κουρεας δλδ κ να κανω το δικο μου μαγαζακι. Δεν εχω ιδεα ομως πια σχολη να ακολουθησω οαεδ-ιεκ. Ποσο χρονο θα μου παρει μεχρι να την τελειωσω κ ποτε θα μπορω να ανοιξω το δικο μου μαγαζι. (οαεδ ειναι 2 χρονια η 3?) Γενικα παντως παιδια δεν ξερω τπτ!! Αν μπορειτε εσεις σαν πιο εμπειροι να με κατατοπισετε κ να τα βαλετε σε μια σειρα θα με βοηθουσατε πολυ!
Ευχαριστω προκαταβοληκα.....

kostas@

Ιδιότητα: Πελάτης
Πόλη: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Nεος Κουρεας

Δημοσίευσηαπό Lizi » 24 Απρ 2011 23:39

Kαλησπερα! Σαν wannabe κομμωτρια ισως μπορω να σε βοηθησω frog:

Λοιπον....Εχεις 2 εναλακτικες. Δημοσια σχολη ή ιδιωτικη. ΟΑΕΔ ή ΙΕΚ.

1.Απο ΟΑΕΔ θεωρητικα (και πρακτικα) εχεις καποια προνομοια. Καποια απο αυτα ειναι οτι ο ΟΑΕΔ σου υποσχεται να σου εξασφαλισει πρακτικη εξασκηση οσο σπουδαζεις, συναμα και τα απαραιτητα ενσημα για να ανοιξεις χωρο, κατα τη διαρκεια της φοιτησης. Δηλ. ο ΟΑΕΔ δινει μια επιδοτηση στον εργοδοτη που θα σου βρει ή θα βρεις (αν εισαι τυχερος!!) οποτε σου κολλαει τα ενσημα για να τα συμπηλωσεις σχεδον ολα κατα τη διαρκεια της φοιτησης. Και μετα θεωρητικα εχεις δικαιωμα να ανοιξεις δικο σου μαγαζι, συν καποιες ακομα διαδικασιες...Η φοιτηση στον ΟΑΕΔ εχει διαρκεια 2 σχολικα ετη, με διακοπες Χριστουγεννα, Πασχα (καλη ωρα :D ), καλοκαιρι και αλλες αργειες... ΑΝ τελικα προτημισεις, πρεπει να κανεις τα χαρτια σου εγγερα..το καλοκαιρι οταν βγει προκυρηξη, στον ΟΑΕΔ που σε βολευει, μονο σε μια σχολη ομως γιατι διαφορετικα η εγγραφη σου θα ακυρωθει. Τα αποτελεσματα για το αν εγινες δεκτος θα ανακοινωθουν λογικα κατα τα τελη Αυγουστου... Για να κανεις χαρτια στον ΟΑΕΔ θα χρειαζεσαι απολυτηριο λυκειου. Δεν πρεπει να εισαι εγγεγραμενος σε καμια αλλη δημοσια σχολη. Να θυμασαι πως παντα υπαρχει πιθανοτητα να μην γινεις δεκτος :( μιας και οι θεσεις ειναι περιορισμενες και οι μαθητευομενοι γινονται δεκτοι βαση καποιων κριτιριων (βαθμος απολυτηριου, κοινωνικα κριτιρια). Η φοιτηση ειναι δωρεαν, ολα, εκτος του εξοπλισμου σου.

2.Απο ΙΕΚ τωρα...Απ οτι παρατηρω εισαι απο τα angelAV: Ιωννινα angelAV: ...Δεν γνωριζω αν υπαρχουν εκει ιεκ και μαλιστα αναγνωρισμενα.. Στην Θεσσαλονικη υπαρχει τεραστια γκαμα ιδιωτικων σχολων! Πρεπει να κοιταξεις η σχολη που θα επιλεξεις να ειναι αναγνωρισμενη, ωστε με καποιο αριθμο ενσημων να μπορεσεις να ανοιξεις δικο σου κουρειο (λογικο αριθμο, δηλ ενα, εναμιση χρονο Οχι 7 που ξερω περιπτωση!! :o :( ) . Μπορεις να παρεις την ειδικοτητα του κουρεα απο τη σχολη ακομα χωρις να ασχοληθεις πολυ με γενικη κομμωτικη οπως στον ΟΑΕΔ, αφου αυτο θελεις. Η διαρκεια φοιτησης οπως και το κοστος διαφερουν απο σχολη σε σχολη. Σε ΙΕΚ η φοιτηση ειναι επι πληρωμη και συνηθως στο πακετο συμπεριλαμβανεται ο εξοπλισμος. Οι γνωσεις που θα σου παρεχει το ΙΕΚ ειναι θα ειναι σιγουρα πιο εξειδικευμενες μιας και μιλαμε για κουρεα και οχι κομμωτη. Στον ΟΑΕΔ θα τελειωσεις γενικη κομμωτικη δηλ. και γυναικειο. Η ποιοτητα της μαθησης ειναι σχετικη, πιστευω οτι αν ΘΕΛΕΙΣ και εχεις ΟΡΕΞΗ τοτε θα μαθεις. Αλλα ειναι πολυ σημαντικο ποιος και πώς θα σου δωσει τις βασεις. Υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να σε δυσαρεστησει ο ΟΑΕΔ σ αυτον τον τομεα (γνωμη μου προσωπικη μεσω εμπειριας φιλων κ λογικης) και υπαρχουν λογοι για αυτο. Φυσικα αυτο δεν ειναι καθολου δεδομενο, ανθρωπους με ορεξη κ μερακι συνανταμε -και δεν συνανταμε- παντου! Δεν σε περιοριζει κανενας στο να δουλευεις σε κομμωτιριο κατα τη διαρκεια της φοιτησης (που ειναι και οοο,τι το καλυτερο και στο ΕΥΧΟΜΑΙ!!). Σε πολλες σχολες λειτουργει κομμωτηριο μεσα στο χωρο που εργαζονται οι μαθητευομενοι, κι αυτο ειναι μεγαλο avantage μιας και κανεις πολυ καλη πρακτικη -kαι αυτο ειναι το παν!!

Πρεπει να κανεις μια πααααρα πολυ προσεκτικη ερευνα στις σχολες για να δεις απο ποια-ες θα μπορεσεις να ανοιξεις γρηγοτερα και ευκολοτερα δικο σου χωρο. Για οποια απορια ειμαστε εδω, μιας κι εγω ειμαι σε φαση ψαξιματος (τελειωνω 3η λυκειου hoo: ) και εχω λιωσει στην ερευνα για τις ιδιωτικες!

Ελπιζω να μην σε κουρασα με την ακαταπαυστη πολυλογια μου!!! :D :D
Άβαταρ μέλους
Lizi
Δραστήριο Μέλος

Ιδιότητα: Wannabe Κομμωτής/ρια
Πόλη: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kostas@ » 25 Απρ 2011 11:59

Καλημερα. lizi σε ευχαριστω πολυ για ολα αυτα..
Μαλλον θα προτιμησω τον οαεδ τελικα. Αλλα εχω καποιες αποριες ακομα... :roll:
1) Δεν ειμαι απο λυκειο αλλα απο τεε β κυκλου λες να εχω καποιο προβλημα?
2) Καπου διαβασα οτι μπορεις να ανοιξεις μαγαζι χωρις τα απαραιτητα ενσημα-προυπηρεσια
3) Τι παιζει με την αδεια ασκησεως επαγγελματος ειναι απαραιτητη προφανος.... κ πως την παιρνεις?
4) Κ αν τελικα (πρωτα ο θεος) ανοιξω κουρειο στο μελλον θα μπορω να το κανω κομμωτηριο με το πτυχιο του οαεδ που θα εχω?
5) Μπορω να επιλεξω εγω το κομμωτιριο που θα κανω πρακτικη? δλδ καποιον γνωστο μου? κ η πρακτικη μπορει να ξεκινηση με το που θα ξεκινησω το σχολειο?
Αυτα αλλα οπως καταλαβαινεις οι αποριες κ οι ερωτησεις δεν σταματουν εδω, ολο κ κατι θα μου ερθει παλι εφοσον το σκεφτομαι επαγγελματικα....
Σ ευχαριστω κ παλι προκαταβοληκα.....
kostas@

Δημοσίευσηαπό Lizi » 25 Απρ 2011 13:19

Xμμ .. Δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια σε τετοια θεματα ακριβως γιατι κι εγω ειμαι σε διαδικασια ερευνας κι εχω κι εγω αυτες τις αποριες!!!! Θα μας διαφωτισουν οι εμπειροτεροι οταν μπορεσουν!!

Δεν νομιζω να ανοιγεις κουρειο ή κομμωτηριο (2) χωρις προυπηρεσια..Αλλωστε τα ενσημα ειναι απαραιτητα. Και λογικα να το δεις, για να κανεις αυτη τη δουλεια και μαλιστα να εισαι εσυ ο κυριως υπευθηνος, θελει πολυ πρακτικη εξασκηση κ εμπειρια την οποια αποκτας μονο απο δουλεια σε κομμωτηριο, δηλ απο πραγματικες συνθηκες εργασιας, ασχετα με το ποσο καλη ειναι η σχολη σου.

Σιγουρη ειμαι οτι, ναι, μπορεις να εργαστεις σε κομμωτηριο που εσυ θα επιλεξεις (5). Θα ενημερωσεις τους υπευθηνους στον ΟΑΕΔ και αυτοι θα ερθουν σε επαφη με τον εργοδοτη. Ο εργοδοτης πρεπει να μπορει να απασχολει ατομο για να σου κολλαει τα ενσημα. Και μπορεις να εργαστεις απο την αρχη ακομα.

Οσον αφορα το (4) λογικα θα μπορεις να το κανεις, αν και απ οσο ξερω αλλη αδεια ειναι αυτη του κουρεα και αλλη αυτη του κομμωτη.

Ριξε μια ματια σε αλλα post του φορουμ, και κυριως στο ''φορουμ των μαθητων'', ειναι ακρως διαφωτιστηκα ;) ;)
Άβαταρ μέλους
Lizi
Δραστήριο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Lizi » 25 Απρ 2011 13:27

Άβαταρ μέλους
Lizi
Δραστήριο Μέλος

Δημοσίευσηαπό johnny » 26 Απρ 2011 19:22

Πολύ καλή και πλήρης η απάντησή σου lizi. Ευχαριστούμε.
Άβαταρ μέλους
johnny
Διαχειριστής

Ιδιότητα: Κομμωτής
Πόλη: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Lizi » 27 Απρ 2011 00:03

:D :D :D παρακαλώ!!! hoo:
Άβαταρ μέλους
Lizi
Δραστήριο Μέλος

Δημοσίευσηαπό giannis78 » 27 Απρ 2011 10:09

καλημερα κ απο εμενα.. λοιπον, η σχολη που σου δινει τα ποιο γρηγορα δικαιωματα ειναι οι επασ.. με το πτυχιο βγαζεις αμεσως αδεια κουρεα... με 9 μηνες προυπηρεσια βγαζεις κομμωτη.. στα ιεκ τελειωνεις περιμενεις να βγει ημερομηνια πιστοποιησης(εχει να βγει απο περυσι το καλοκαιρι) κ μετα να εχεισ κ 6 μηνες ενσυμα... :idea: :idea: επας υπουργιου παιδειας ομως... γιατι κ του οαεδ επας ειναι αλλα υπουργιου εργασιας....
giannis78

Πόλη: katerini

Δημοσίευσηαπό kostas@ » 27 Απρ 2011 16:23

καλημερα παιδια! Κ το επασ τι σχολη ειναι? Συγχωρεστεμε κι ολας αλλα πανε χρονια που αφησα τα θρανια κ εχω χαθει λιγο με ολες αυτες τις σχολες..... Δλδ απο επασ σε ποσο καιρο τελειωνεις τη σχολη? (να θημησω οτι ειχα τελειωσει τεε β' κυκλου). Μπορεις οντος να κανεις κουρειο κατευθειαν χωρις ενσημα? Αδεια ασκησεως δεν χρειαζετε?
Α!! αν ξερει καποιος τι ιδους εξετασεις δινουν για την αδεια ασκησεως επαγγελματος?
kostas@

Δημοσίευσηαπό giannis78 » 27 Απρ 2011 16:47

επας ειναι η συνεχεια των τεε..ειναι 2 χρονια κανεις μονο μαθηματα ιδικοτητας.. κ με το πτυχιο βγαζεις την αδεια ασκησης επαγγελματος κουρεα,ειναι ισοτιμο με πτυχιο β κυκλου τεε.... προσοχη ομως.. επας ειναι κ οι σχολες του οαεδ.. αλλα δεν ξερω κατα ποσο εχουν ισοτιμια με τα τεε β κυκλου...
giannis78

Πόλη: katerini

Επόμενο

Επιστροφή στο Το φόρουμ των Μαθητών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Site Login