Νυφικά χτενίσματα και κότσοι

Εξετάσεις

Θεματική ενότητα για ειδικά χτενίσματα

Εξετάσεις

Δημοσίευσηαπό Bombona » 17 Φεβ 2011 14:39

Χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρουμ!Είμαι καινούργια στην παρέα σας,όπως επίσης κ είμαι καινούργια κ στο χώρο της κομμωτικής. Σε μια βδομάδα από τώρα θα δώσω εξετάσεις σε χτένισμα. Επειδή θα είναι τσικνοπέμπτη, μας είπαν ότι μπορεί το θέμα μας να είναι κ κάτι καρναβαλίστικο,κ αν έχουμε κ αληθινά μοντέλα ακόμα καλύτερα!
Εσείς τι θα κάνατε;;;

:)

Trust is like a mirror...You can fix it if it's broken...but you can still see the crack in that reflection...
Bombona

Ιδιότητα: Wannabe Κομμωτής/ρια
Πόλη: Θεσσαλονίκη

Re: Εξετάσεις

Δημοσίευσηαπό geli » 20 Φεβ 2011 23:53

Καλως ηρθες bombona στην παρεα μας, και καλες σπουδες!!!
Αργησα να σου απαντησω γιατι προσπαθουσα να βρω χρονο να σου φτιαξω ενα video αλλα δυστιχως ειμουν πολυ φορτωμενη αυτες τις ημερες.

Το καρναβαλικο θεμα το βρισκω πολυ ευκολο, και δημιουργικο, οχι γιατι ειμαι απο την Πατρα :lol: :lol: :lol: αλλα νομιζω οτι σε αυτο το θεμα μπορεις να κανεις οτι θες αρκει να εχει πολυ ογκο και μεγαλη δωση τρελας.

Μπορεις να χρησιμοποιεισεις τοστιερες glitter, σπρειτ χρωμματος, πολυχρωμες κορδελες, φτερα και οτι αλλο σου ερθει στο μυαλο σου. Μεγαλο ατου ολα αυτα, αφου μπορεις να καληψεις οποιοδηποτε ατελεια και να κανεις το χτενισμα σου να φαινεται πολυ εντυπωσιακο.

Σε αυτο το θεμα εγω θα δουλευα με κοτσο και με με πολυχρωμα τουφακια (exte) σε εντονα χρωματα π.χ. φουξια, λαχανι μωβ, μπλε, κοκκινο κ.τ.λ. θα τα στερεωνα με τσιμπιδακια η σε κουκλα ή σε ζωντανο μοντελο.
Μια ιδεα ειναι να εφτιαχνα ενα κοτσο μονοπλευρο λιγο να γερνει προς την δεξια μερια, και απο το πιασιμο να βγαινουν τα τουφακια. Με τα φυσικα μαλλια, και εφοσον θα ειναι πολυ μακρυα, θα εκανα ενα περιεργο τρικ, θα επιανα τα μισα μαλλια μια πλατια τουφα σαν μεγαλη διαφανεια την οποια θα τυλιγα με αλουμινοχαρτο (οπως τυλιγουμε τις ανταυγειες, χωρις να την διπλοσω στην μεση) και θα αρχιζα απο κατω (ακρες) να τυλιγω σαν βενταλια, με παχος 2 δακτυλα περιπου το καθε τυλιγμα. Οταν τελειωσω το τυλιγμα, θα το επιανα με την μασια για μερικα δευτερολεπτα, και θα ξετυλιγα το αλουμινοχαρτο με προσοχη, το αποτελεσμα που θα επερνα ειναι μια πλατια μεγαλη τοστιερα, με τα δακτυλα μου και πολυ λακ, τα την εφερνα απο την αριστερη μερια να ακουμπαει στο κρανιο μονοκαμματι ή θα την χωζα σε 3 μερη, τα υπολοιπα μαλλια που εμειναν και τα χρωματιστα τουφακια με πολυ λακ και glitter θα τα εκανα να μοιαζουν με χρωματιστες κορδελες και τα εκανα σχεδια πανω απο την τοστιερα (στον αερα) και σε ολο το κεφαλι.
Το ξερω ειναι δυσκολο να καταλαβεις απο την περιγραφη αυτο το περιεργο χτενισμα αλλα πιστεψεμε βγαινει πολυ εντυπωσιακο.
Ενα αλλο καρναβαλικο χτενισμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να προσπαθουσα να εκανα με τα μαλλια ενα καπελο. π.χ. το καπελο της κολομπινας, και κοιτα πως γινεται με πολυ κρεπαρισμα σε ολο το κεφαλι και πολυ δυνατη λακ σηκωνεις τα μαλλια προς τα πανω ορθια και κονικα (σαν χωνι), απο την κορυφη προς τα εξω, στο τελος αφηνεις τουφακια στα οποια εχεις βαλει πολυ glitter και κανεις αναγλυφα σχεδια, στην κορυφη με χρυσο τουλι δενεις ενα φιογκο.
Σου ευχομαι καλη επιτυχια και εαν δεν μπορεις να κατελαβεις απο τις περιγραφες μου μπορεις να δημιουργησεις κατι δικο σου με τις ιδεες που σου εδωσα.
<<Eδώ είναι ένα φως αδελφικό, απλά τα χέρια και τα μάτια.
Εδώ δεν είναι να ΄μαι εγώ πάνω από σένα, ή εσύ πάνω από μένα.
Εδω είναι να ΄ναι ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του.>>
Γιάννης Ρίτσος
Άβαταρ μέλους
geli
Υπερδραστήριο Μέλος

Ιδιότητα: Κομμώτρια
Πόλη: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό Bombona » 21 Φεβ 2011 19:35

Τελικα βρηκα με τι θεμα θα ασχοληθω...
Θα "ντυσω" τη κουκλα μου χανουμισσα.!! :D
Θα της πιασω ενα κοτσο ψηλα σχεδον συην κορυφη του κεφαλιου,θα βαλω 2 μπομπαρια γυρω απ την κοτσιδα (τα οποια θα εχω τυλιξει με λιγο μαλλι jumbo), θα φτιαξω δυο πλεξουδακια με λιγο τετοιο μαλλι το οποια θα τυλιξω κ αυτα γυρω απ το μπομπαρι κ με το μαλλι που περισσευει απ την κοτσιδα κ με το υπολοιπο μαλλι jumbo θα πλεξω μια πολυ μακρυα πλεξουδα...Εχω να της βαλω κ φερετζε στο κεφαλι στο τελος :lol:

Αυτο το μαλλι jumbo ποσο ταλαιπωρια μπορει να ειναι??Απαξ κ μπερδευτει το εχεις χασει το παιχνιδι.... :roll:
Trust is like a mirror...You can fix it if it's broken...but you can still see the crack in that reflection...
Bombona

Ιδιότητα: Wannabe Κομμωτής/ρια
Πόλη: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό johnny » 21 Φεβ 2011 21:33

Ωραίες οι προτάσεις Geli. Εκεί πρέπει να κάνεις αρκετή τέτοια δουλειά.
Πέρυσι ηρθα Πάτρα και συμμετείχα σε άρμα που λεγόταν Lady Gagarin.¨οπως καταλαβαίνεις όλες οι κοπέλες στην παρέα μου, ήθελαν να μοιάζουν στη lady gaga :D :D κι έκανα οτι περνούσε απ το χέρι μου.
Ωραίες εμπειρίες. Καλά να περάσετε....
Άβαταρ μέλους
johnny
Διαχειριστής

Ιδιότητα: Κομμωτής
Πόλη: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό geli » 21 Φεβ 2011 23:39

Ευχαριστώ johnny, όντως στο καρναβάλι παίζουν πολλά extrem χτενίσματα, και είναι κάτι που μου αρεσει τρέλα.
Κρίμα που δεν είχαμε γνωριστεί πέρυσι για να με επερνες για βοηθο :lol: :lol: :lol: :lol:
Γιάννης Ρίτσος
Άβαταρ μέλους
geli
Υπερδραστήριο Μέλος

Δημοσίευσηαπό geli » 21 Φεβ 2011 23:57

Γλυκιά μου bombona σου εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις με το θέμα που διαλεξες να ασχοληθείς.
Εάν μου επιτρεπεις να σου δώσω μια συμβουλή, μιας και ασχολουμαι με τετοια "ειδικα" χτενίσματα, θα σου ελεγα ότι, ότι και να κανεις (ακομα και μια απλή κοτσιδα) να την κανεις να φαίνεται καλοδουλεμενη και όχι πρόχειρη δουλειά, φτιαγμένη με τεχνη και αγάπη γιαυτο που κανεις, και να ξέρεις ότι τότε θα εκτιμηθεί η δουλειά σου περισοτερο.
Θα χαρώ να δω φωτό απο την δημιουργια σου, και να σου πάνε ολα καλά!!!
Γιάννης Ρίτσος
Άβαταρ μέλους
geli
Υπερδραστήριο Μέλος

Δημοσίευσηαπό MariaQr » 22 Φεβ 2011 10:12

Γκέλυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φαίνεται υπέροχο!
Καλή επιτυχία bombona! :D Ελπίζω να κάνεις και κάποια δοκιμή πριν τις εξετάσεις....
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
http://efharis.4hair.gr/
Άβαταρ μέλους
MariaQr
Συντονίστρια

Πόλη: Βέροια

Δημοσίευσηαπό johnny » 28 Μαρ 2011 19:18

geli έγραψε:Κρίμα που δεν είχαμε γνωριστεί πέρυσι για να με επερνες για βοηθο :lol: :lol: :lol: :lol:

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
johnny
Διαχειριστής

Ιδιότητα: Κομμωτής
Πόλη: Αθήνα

Επιστροφή στο Νυφικά χτενίσματα και κότσοι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Site Login